Adam Niedzielski przekazał informacje dotyczące powrotu dzieci do szkół.. TVP Info screenŹródło: TVP Info screen
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Stycznia 2021

Konferencja P. Czarnka i A. Niedzielskiego. Oficjalnie wiadomo, co z powrotem dzieci do szkół

Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał informacje dotyczące powrotu dzieci do szkół. Oprócz ministra zdrowia w wydarzeniu udział bierze szef MEiN Przemysław Czarnek.

Tuż po godzinie 17 rozpoczęła się specjalna konferencja prasowa, w której udział biorą minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Tematem wystąpienia przedstawicieli rządu jest, rzecz jasna, obecna sytuacją epidemiczna. Przypomnijmy, że dotychczasowe restrykcje zostały wprowadzone do 17 stycznia.

Jeszcze przed konferencją Adam Niedzielski przekazał przedstawicielom mediów, że w sprawie powrotu najmłodszych uczniów do szkół rozważane są dwie możliwości. Pierwsza zakłada przedłużenie nauki zdalnej.

Druga opcja, która pojawiła się w piątek na posiedzeniu Rady (Medycznej – przyp.), dotyczy ewentualnego uruchomienia nauki w klasach I-III, ale tylko w tych regionach, które w tej chwili wydają się najmniej obciążone dolegliwością pandemii – takie dwa województwa w tej chwili to jest województwo małopolskie i świętokrzyskie – mówił dziś szef Ministerstwa Zdrowia, cytowany przez rfm24.pl.

W TVP Info padł temat Donalda Trumpa. Zaczęto uderzać w polską opozycję, Suski doszukiwał się międzynarodowego układuW TVP Info padł temat Donalda Trumpa. Zaczęto uderzać w polską opozycję, Suski doszukiwał się międzynarodowego układuCzytaj dalej

Adam Niedzielski: „Mamy za sobą bardzo trudną decyzję”

Niedzielski wskazał, że widmo trzeciej fali epidemii jest bardzo realne, co potwierdzają działania rządów pozostałych państw europejskich. Zaznaczył jednak, że sytuacja w Polsce wygląda stabilnie i nie odnotowano wyraźnego wzrostu zachorowań oraz zajętych łóżek i respiratorów. – Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc. – dodał.

Sprawę uznał zatem za niejednoznaczną. – Jesteśmy w trakcie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Wymaga on od nas pewnej stabilności, jeśli chodzi o działanie systemu opieki zdrowotnej – przekazał minister zdrowia. Decyzje dotyczące obostrzeń uznał wobec tego za bardzo trudne, gdyż podejmowane w dużej niepewności.

Na dzisiejszej konferencji poinformowano, że uczniowie z klas I-III powrócą do nauki stacjonarnej już za tydzień, w poniedziałek, 18 stycznia. Adam Niedzielski dodał, że ryzyko napędzenia pandemii nie jest obecnie zbyt wysokie, wobec czego można ponownie uruchomić naukę w placówkach.

Dziś rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność wirusa dla nauczycieli.

Jednocześnie wskazano, że pozostałe obostrzenia będą obowiązywać jeszcze przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie.

Kolejno głos zabrał Przemysław Czarnek. – Mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci z klas I-III do szkół – zapewnił szef MEiN.

18 stycznia w szkołach witamy dzieci z klas I-III – dodał minister edukacji i nauki.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: