Zapadł wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez Adama Nergala Darskiego. (zdj. il.) MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East NewsŹródło: (zdj. il.) MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 16 Lutego 2021

Adam Nergal Darski został skazany przez sąd za obrazę uczuć religijnych

We wtorek pojawiła się informacja, że Adam Nergal Darski został skazany za obrazę uczuć religijnych. Doniesienie do prokuratury w związku z jego czynami zgłosiła organizacja Ordo Iuris i Towarzystwo Patriotyczne. Wyrok ma charakter nakazowy i Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów skazał go na 15 tys. kary grzywny oraz pokrycia ponad 3 tys. złotych kosztów sądowych. Muzyk jeszcze we wtorek miał złożyć w tej sprawie sprzeciw w wobec wydanego wyroku. Żadna ze stron konfliktu nie ma zamiaru się poddać.

  • Prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski, przekazał, że Adam Nergal Darski skazany został wyrokiem za obrazę uczuć religijnych
  • Wokalista zespołu Behemot ma zapłacić 15 tys. złotych grzywny oraz pokryć koszty sądowe
  • Mecenas Jacek Potulski reprezentujący muzyka wskazał, że jeszcze we wtorek 16 lutego ma on zamiar wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku
  • Sprawa dotyczy opublikowania w mediach społecznościowych zdjęcia, gdzie Adam Nergal Darski depcze obraz z wizerunkiem Matki Boskiej

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów wydał wyrok w trybie nakazowym w sprawie obrazy uczuć religijnych przez Adama Nergala Darskiego. Muzyk znanej na całym świecie formacji Behemoth nie ma zamiaru się poddać.

O sprawie napisał Instytut Ordo Iuris, który jest stroną bezpośrednio zaangażowaną w sprawę toczącą się przeciwko Adamowi Nergalowi Darskiemu. O tym, że sąd wydał wyrok nakazowy, poinformowano na Twitterze Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa organizacji.

Wydany został wyrok nakazowy w związku z obrazą uczuć religijnych przez Adama Nergala Darskiego

Wokalista zespołu Behemoth, Adam Nergal Darski zdaniem Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów winny jest obrazy uczuć religijnych. W związku z jego działaniami miało zgłosić się czterech pokrzywdzonych. Pieczę nad próbą ukarania muzyka sprawował Instytut Ordo Iuris.

To właśnie też na profilu prezesa Ordo Iuris, prawnika Jerzego Kwaśniewskiego, pojawił się komentarz w sprawie wydania wyroku nakazowego. Zgodnie ze wstępnym postanowieniem wymiaru sprawiedliwości Adam Nergal Darski miałby zapłacić 15 tys. grzywny oraz pokryć koszty procesowe wycenione na 3453 złotych.

Marzena Rogalska zakończyła współpracę z TVP po 12 latach. „Najtrudniejszy dzień w mojej karierze zawodowejMarzena Rogalska zakończyła współpracę z TVP po 12 latach. „Najtrudniejszy dzień w mojej karierze zawodowej"Czytaj dalej

- „Okoliczności czynu i wina nie budzą wątpliwości” [...]. Gratuluję interwencji @OrdoIuris i @DariuszMatecki - przekazał na Twitterze prezes Ordo Iuris. Stanowiska muzyka i jego mecenasa w tej sprawie jest jednak jasne.

Adam Nergal Darski nie zgadza się z wyrokiem nakazowym

- Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzenie rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) mecenas Adama Nergala Darskiego Jacek Potulski.

Jeszcze we wtorek pełnomocnik muzyka miał zgłosić sprzeciw wobec wyroku względem swojego klienta. W czasie samego badania przez Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów sprawy muzyka Behemotha Adam Nergal Darski nie zdecydował się na złożenie wyjaśnień i nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Według informacji przekazywanych przez PAP sąd powołał biegłego z dziedziny religioznawstwa, a ten miał wskazać, że działania muzyka, czyli "stąpanie butem po obrazie Matki Bożej stanowi obrazę uczuć religijnych". Samo wydarzenie, za które sądzony jest lider Behemotha, miało miejsce ponad rok temu.

Muzyk pokazał zdjęcie, gdzie depcze po obrazie religijnym

Ordo Iuris wskazuje, że zdjęcie, jakie pojawiło się na kanałach w mediach społecznościowych Adama Nergala Darskiego to nic innego, jak jawna obraza uczuć religijnych. 25 września 2019 r. muzyk udostępnił fotografię, gdzie depcze obraz z Najświętszą Maryją Panną. Sam oskarżony wyznał, że nie widział o wydaniu wyroku nakazowego i odsyła do reprezentującego go adwokata.

Jednocześnie w mediach społecznościowych muzyk zdecydował się w dość jednoznaczny sposób odnieść się do pojawiających się wiadomościach o jego skazaniu. Wszystko wskazuje, że to dopiero początek sądowej batalii w tej sprawie.

- Czy pozwolę przesądom i fundamentalistycznym dogmatom wykorzystać ten i KAŻDY inny przypadek o tej samej naturze? K***A NIE! Nigel ma kilka asów w rękawie ... Poczekaj, a zobaczysz - napisał w poście, gdzie pokazał fragment angielskojęzycznego artykułu na temat jego sprawy.

Źródło: PAP / Plotek / Twitter.com @jerzKwasniewski / Instagram.com @nergal69 / Pudelek 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: