Adam Michnik bez ogródek o Jarosławie Kaczyńskim. Działacz polityczny postanowił przerwać milczenie.. (zdj. il.) Jan BIELECKI/East NewsŹródło: (zdj. il.) Jan BIELECKI/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 6 Lipca 2020

Adam Michnik postanowił mówić, nie chce już milczeć. "Kaczyński nienawidzi ludzi i ich poniża"

Adam Michnik bez ogródek o Jarosławie Kaczyńskim i jego partii. Działacz polityczny i publicysta postanowił przerwać milczenie. Poruszył także kwestię wyborów prezydenckich oraz podziału Polski. Padły mocne słowa w niemieckim "Die Zeit", serwisie internetowym tygodnika o takiej samej nazwie. Wywiad ukazał się w sobotę wieczorem.

Adam Michnik, znany publicysta, historyk, działacz polityczny i redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w niezwykle szczerej rozmowie z serwisem niemieckiego tygodnika "Die Zeit" ujawnia prawdę o Jarosławie Kaczyńskim i jego mrocznych stronach, a także przestrzega przed ewentualną wygraną Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich, których druga tura odbędzie się w Polsce 12 lipca. "Jeżeli w wyborach prezydenckich zwycięży PiS, Polsce grozi putinizacja" - grzmi.

Oficjalny i pilny wniosek o ujawnienie tożsamości osoby, która nie wylogowała się w Sejmie. Afera na całą PolskęOficjalny i pilny wniosek o ujawnienie tożsamości osoby, która nie wylogowała się w Sejmie. Afera na całą PolskęCzytaj dalej

Adam Michnik bez ogródek o Jarosławie Kaczyńskim, PiS-ie i wyborach. Padły mocne słowa

W sobotę wieczorem w serwisie internetowym niemieckiego tygodnika "Die Zeit" ukazał się niezwykle szczery wywiad z Adamem Michnikiem. Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" mówi w nim m.in. o podziale Polski, który trwa de facto więcej lat, niż nam się wydaje. Przestrzega także przed PiS-em, "autorytarnymi metodami" tej władzy oraz ich zwycięstwem w wyborach, a na tapetę publicysta odważył się wziąć samego prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, ujawniając jego mroczne strony.

"Polska jest podzielona od ok. 220 lat. Od zawsze istniały dwie wizje kraju – jedna otwarta, pluralistyczna i druga zamknięta, etnocentryczna. Nawet wtedy, gdy naród się zrastał, pod powierzchnią utrzymywało się napięcie pomiędzy obu wizjami. Dziś te pęknięcia znów stały się widoczne. Obóz etnocentryczny utrzymywany jest w jedności za pomocą metod autorytarnych. Jego przedstawiciele krok po kroku ograniczają demokrację. Nazywam to putinizacją Polski. Podobnie dzieje się na Węgrzech" - stwierdził Adam Michnik w rozmowie z Matthiasem Krupą dla "Die Zeit".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Okropny gest, wulgarne słowa wobec osoby ze środowiska LGBT. Na pomoc rzucili się obcy ludzie
2. Tragiczny skutek żywiołu, 18 osób nie żyje. Zdjęcia z Japonii wywołują łzy w oczach

Jak uważa Adam Michnik, sposobem dochodzenia Prawa i Sprawiedliwości do władzy oraz tajemnicą ich sukcesu było stworzenie "wymyślonej legendy o liberalnych elitach, które wyzyskiwały naród". Zdaniem publicysty dużą rolę w Polsce ogrywa także Kościół i trudno oddzielić u nas państwo i jego politykę, od tej instytucji oraz jej "demagogów", co, zdaniem Michnika, stało się szczególnie widoczne po śmierci Jana Pawła II.

Adam Michnik postanowił także odnieść się do samej postaci Jarosława Kaczyńskiego, która niewątpliwie odgrywa w naszym kraju i w partii, którą dowodzi, szczególnie ważną rolę. Działacz ujawnił, jaki jego zdaniem prezes PiS jest naprawdę. Padły mocne słowa i zarzuty, wynikające ze spostrzeżeń i wielu lat obserwacji Michnika. "On nienawidzi ludzi i ich poniża. Jedynym wyjątkiem był jego brat bliźniak. Dominował go, ale go nie upokarzał" - powiedział Adam Michnik o Jarosławie Kaczyńskim.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabytkowe samochody pod inwestycje. Nawet nie wiesz, ile możesz na nich zarobić
  2. Armagedon nad Zegrzem, miasto wysyła ostrzeżenie. Tłumy ludzi ruszyły nad wodę, trudno jest wyjechać
  3. Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy publicznie poparła jednego z kandydatów na prezydenta. Powiedziała coś, co zaskoczyło wszystkich
  4. Kardynał Stefan Wyszyński wolałby to ukryć? Lokalna społeczność wspomina, jak targał dziewczęta za włosy i wiele innych
  5. Danuta Holecka chciałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej ukochane dziecko wołało o pomoc
  6. Ufo nad Japonią? Rząd kraju nie ma pojęcia czym jest tajemniczy obiekt

Źródło: Do Rzeczy / Die Zeit