Abp Marek Jędraszewski
Źródło: youtube/Maskacjusz TV
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 12 Listopada 2019

Abp Marek Jędraszewski będzie z siebie dumny? Znalazł się w "Brunatnej Księdze"

Abp Marek Jędraszewski został właśnie "nagrodzony" za swoją wypowiedź, wygłoszoną 1 sierpnia tego roku, podczas mszy w kościele Mariackim. Przypominamy, że metropolita krakowski sparafrazował wiersz Józefa Szczepańskiego, dodając do "czerwonej zarazy", "tęczową". Nie przeprosił, mimo oburzenia opinii publicznej i brata autora wiersza.

Teraz Jędraszewski został za te słowa "odznaczony" pozycją w "Brunatnej Księdze". Dokumentuje ona przypadki przestępstw "popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę oraz incydentów na tle rasistowskim, ksenofobicznym i aktów dyskryminacji na terenie Polski". Za jej publikację odpowiada Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

Abp Marek Jędraszewski neguje skalę pedofilii w kościele? Zdumiewające słowaAbp Marek Jędraszewski neguje skalę pedofilii w kościele? Zdumiewające słowaCzytaj dalej

"Brunatna Księga" wydawana jest co roku od 23 lat. W 2019, wśród 248, zarejestrowanych przypadków przemocy, znalazła się wypowiedź metropolity.

Abp Marek Jędraszewski w "Brunatnej Księdze"

Autorzy "Brunatnej Księgi" opisują treść kazania, w którym Jędraszewski zawarł homofobiczne stwierdzenia, okoliczności jego wygłoszenia oraz reakcje na nie.

- Słowa Jędraszewskiego spotkały się z wieloma głosami krytyki i oburzenia. Pod kurią w Krakowie odbyły się pikiety na znak solidarności z osobami należącymi do mniejszości seksualnych. Dominikanin o. Paweł Gużyński zachęcał na swoim profilu na Facebooku do wysyłania listów do metropolity „z wyrazem oczekiwania, że honorowo poda się do dymisji” z powodu wygłoszonego kazania. Według zakonnika wypowiedzi Jędraszewskiego „nosiły znamiona mowy nienawiści, stojąc w całkowitej sprzeczności z fundamentalną dla każdego chrześcijanina zasadą miłości do bliźniego”. W związku z tą inicjatywą prowincjał dominikanów podjął decyzję o ukaraniu o. Gużyńskiego i kazał mu udać się „do jednego z klasztorów kontemplacyjnych na trzytygodniową pokutę” - czytamy w "Brunatnej Księdze".

Autorzy publikacji przypominają, że duchowny podtrzymał swoje stanowisko w rozmowie z Jackiem Karnowskim oraz ks. Henrykiem Zielińskim, jaka ukazała się na łamach "Sieci".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Życie przerosło kabaret. Abp Jędraszewski podczas homilii mówił o prawach, które sam łamie

2. Ksiądz zaciągnął milion długu. Następnie przeszedł na emeryturę

3. Tadeusz Rydzyk ma plan na uczniów, którzy nie chcą chodzić na religię. Niech to będzie gorzki żart