Abp Marek Jędraszewski
Źródło: Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 9 Listopada 2019

Życie przerosło kabaret. Abp Jędraszewski podczas homilii mówił o prawach, które sam łamie

Abp Marek Jędraszewski nie cieszy się ostatnimi czasy przychylnością opinii publicznej. Nie przeszkodziło to jednak władzom "Solidarności" w zaproszeniu go, i to w roli gościa honorowego, na konferencję "Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy". W czasie jej trwania, metropolita wygłosił homilię, której treść, w świetle ostatnich doniesień na jego temat, może podnosić ciśnienie.

Abp Marek Jędraszewski, wraz z abp Sławojem Leszkiem Głódziem, został zaproszony na organizowaną przez "Solidarność" konferencję. W odróżnieniu od dziennikarzy Gazety Wyborczej i telewizji TVN, których w ostatniej chwili poinformowano o "cofnięciu" zaproszeń.

Gazeta Wyborcza i TVN Gazeta Wyborcza i TVN "wyproszone" z konferencji z udziałem Głódzia i Jędraszewskiego. Kuriozalne okolicznościCzytaj dalej

"Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy" odbyło się w ikonicznej sali BHP w Gdańsku. Na jej organizację zrzuciliśmy się wszyscy, jako podatnicy - Narodowe Centrum Kultury przekazało na nią 82,2 tys. zł w ramach programu „Kultura – Interwencje”. Wydarzenie poprzedziła, prowadzona przez abp Głódzia, msza święta, w czasie której homilię wygłosił abp Jędraszewski. Jej treść, w świetle ostatnich doniesień medialnych, może oburzać.

Abp Marek Jędraszewski o prawach pracowniczych

Przypominamy, że we wrześniu z biura archidiecezji krakowskiej zwolnione zostały niezamężne pracownice. Sprawą zainteresowali się dziennikarze oraz Państwowa Inspekcja Pracy, ponieważ przy okazji, okazało się, iż pięć kobiet pracowało na umowach cywilnoprawnych.

- Podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi. (...) Natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej - tłumaczyła bez ogródek archidiecezja.

Abp Jędraszewski, mimo sytuacji w podlegającym mu biurze, troszczy się o kwestie praw pracowniczych. Według niego są one łamane, ale w nieco innych okolicznościach.

- Gdzie nie ma obiektywnych wartości, gdzie nie ma prawdy, gdzie lekceważy się sprawiedliwość społeczną, gdzie się przedstawia coraz bardziej przerażające karykatury miłości, tam w trop za tym wszystkim idzie łamanie najbardziej podstawowych praw osoby ludzkiej. Także praw pracowniczych, także tych praw, które z zamysłu samego Boga, stwórcy, odnoszą się i do małżeństwa i do rodziny i do narodu - grzmiał podczas wygłaszanej homilii.