Metropolita krakowski abp Jędraszewski skomentował decyzję Trybunału Konstytucyjnego. "Bóg wam zapłać". Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 23 Października 2020

Oburzająca postawa Abp. Jędraszewskiego. Pochwala łamanie praw człowieka i zakaz aborcji

Metropolita krakowski abp Jędraszewski skomentował decyzję Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Hierarcha postanowił wyrazić uznanie dla odwagi sędziów. "Bóg Wam zapłać".

Arcybiskup Marek Jędraszewski odniósł się do wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego, że przepis ustawy o planowaniu rodziny zezwalający na możliwość aborcji w przypadku wystąpienia dużego prawdopodobieństwa ciężkiego bądź nieodwracalnego upośledzenia płodu, a także nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Decyzja TK jest jednocześnie zanegowaniem wypracowanego w latach 90. tzw kompromisu aborcyjnego. Warto zaznaczyć, że orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło jedynie dwóch sędziów, Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres, zwraca uwagę internetowy serwis TVN24.

Kaja Godek znów odpłynęła? Jej słowa przejdą do historii, nie kontroluje się, wielu będzie wściekłychKaja Godek znów odpłynęła? Jej słowa przejdą do historii, nie kontroluje się, wielu będzie wściekłychCzytaj dalej

Abp Jędraszewski: "Wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów"

Szczegóły wystąpienia abp Jędraszewskiego przytacza Gazeta.pl. Portal wskazuje, że gdy w trakcie nabożeństwa odbywającego w sanktuarium św. Jana Pawła II duchowny poinformował o decyzji TK, w świątyni rozległy się gromkie brawa.

– Trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość podaną właśnie dzisiaj, w obchodzoną przez nas tutaj na Białych Morzach w Krakowie, w sanktuarium św. Jana Pawła II, uroczystość. Uroczystość papieża, który pragnął przejść do historii przede wszystkim jako papież rodzin – wskazywał metropolita krakowski.

Zadziwiająca wpadka w najnowszym wydaniu Wiadomości TVP. Czy Danuta Holecka naprawdę nie zauważyła?Zadziwiająca wpadka w najnowszym wydaniu Wiadomości TVP. Czy Danuta Holecka naprawdę nie zauważyła?Czytaj dalej

– Wyrażamy wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów Trybunału oraz ogromną wdzięczność dla inicjatorów i uczestników wielkiego ruchu społecznego, który stanął w obronie świętości każdego ludzkiego życia od momentu jego poczęcia do chwili naturalnej śmierci – kontynuował hierarcha.

Jędraszewski zapewniał, że wspomniany ruch aż do ostatniej chwili był wspomagany przez zanoszoną do Boga modlitwę.

Na koniec duchowny podziękował osobom odpowiedzialnym za doprowadzenie do zakazu aborcji eugenicznej. – Bóg Wam zapłać. Bóg zapłać wszystkim za te szlachetne działania – przekazał arcybiskup Marek Jędraszewski.

Warto przypomnieć, że w podobnym tonie wypowiadał się wczoraj arcybiskup Stanisław Gądecki. – Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja "życia niewartego życia" stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Dziennikarze dotarli do nagrania rozmowy Jarosława Kaczyńskiego. "Podobno jest źle"
2. Niemcy masowo wykupują dwa produkty. Półki w sklepach zaczynają świecić pustkami
3. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę

Cytowany przez tvn24.pl hierarcha zaznaczył, że "życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo".

Abp Gądecki dodał, że "każdy człowiek prawego sumienia nie może odmawiać prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego choroby". Duchowny nawiązał tym samym do słów papieża Jana Pawła II, który swego czasu wskazywał, że "stosunek do najsłabszych jest miarą demokracji i dobroci społeczeństwa".

Zaznaczmy, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego, która zaostrzyła obecne przepisy aborcyjne, wywołała ogromną falę oburzenia. W efekcie minionej nocy ulicami Warszawy przeszedł protest oburzonych decyzją sędziów obywateli. Manifestujący próbowali dostać się przed dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jednak dostęp zablokowała im policja. Doszło do przepychanek, a policjanci użyli gazu.

źródło: Gazeta.pl / tvn24.pl

Zakaz aborcji nie służy żadnej Zakaz aborcji nie służy żadnej "obronie życia". Jest pokazem siły i spłatą długu wobec Kościoła (OPINIA)Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prawdziwa plaga w dużym polskim mieście. Mieszkańcy i turyści wstrząśnięci. "Silnie uczula"
  2. Julia Wróblewska zaprzecza domysłom fanów. Wpis młodej gwiazdy wyjaśnia, z jakim zdrowotnym problemem naprawdę mierzy się na co dzień
  3. Wiele osób będzie oburzonych. Wiadomości TVP wzięły się za kultowego dziennikarza
  4. Nieodpowiedzialne zachowanie gwiazdy TVP. Wyjechała na Kanary, wywołała skandal i oburzenie wśród internautów
  5. Damian: „U kobiety liczą się trzy konkretne cechy: płodność, szacunek, posłuszeństwo”
  6. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  7. Z przyprawy, którą masz w kuchni zrobisz pyszny syrop, który pomoże na ból gardła i kaszel. Jedzona 2 razy dziennie również zdziała cuda