Abp Gądecki. FlickrŹródło: Flickr
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Listopada 2019

Abp Gądecki kaja się przed wiernymi. "Z głębi serca przepraszam za zgorszenie"

Abp Gądecki, w liście pasterskim na tegoroczny adwent, zawarł fragment, którego nikt się nie spodziewał. Metropolita kaja się przed wiernymi i przeprasza.

Z okazji adwentu, abp Gądecki wystosował list do wiernych. Opisał w nim i zapowiedział realizację trzyletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Wspomniał również o Nawiedzeniu Maryi w kopii Jej jasnogórskiego wizerunku oraz wezwał do duchowego przygotowania na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Żadna ze wspomnianych rzeczy nie była jednak w liście niespodziewana, czy kluczowa, z perspektywy mediów. W przeciwieństwie do fragmentu, zatytuowanego "oczyszczenie".

Zdradziła swojego męża na oczach opinii publicznej. Teraz ma kierować sejmową komisją ds. rodzinyZdradziła swojego męża na oczach opinii publicznej. Teraz ma kierować sejmową komisją ds. rodzinyCzytaj dalej

Abp Gądecki kaja się przed wiernymi

Publikując list na Twitterze, metropolita wspomniał o jego najważniejszej części.

 - Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone. Wiernych proszę, aby modlili się w intencji przebłagania za grzechy. List na Adwent odnosi się do Abp Paetza - czytamy w tweecie.

W liście Gądecki rzeczywiście przywołał Paetza i przypomniał, jak wyglądała jego sytuacja przed śmiercią.

 - Jak wszystkim wiadomo, dnia 15 listopada br. zmarł metropolita poznański arcybiskup senior Juliusz Paetz, oskarżany o molestowanie kleryków. Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu - czytamy.

Gądecki napisał, że czuje się w obowiązku przeprosić.

 - W tej sytuacji – jako biskup archidiecezji poznańskiej – pragnę zwrócić uwagę na to, iż – zgodnie z Vos estis lux mundi, art. 7 – właściwą instancją do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska. Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone. Wszystkich wiernych proszę, aby modlili się w intencji przebłagania za grzechy oraz za naszą wspólnotę diecezjalną, aby – zjednoczona w Duchu Świętym – mogła promieniować świadectwem chrześcijańskiego życia i apostolską gorliwością - napisał w liście Gądecki.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Coś w nich pękło. Zwiastuje się masowy bunt polskich księży

2. Jedna z najpopularniejszych sieci supermarketów znika z Polski. "Polacy traktowani jak gorszy sort"

3. Nie tylko odchudza, ale usuwa też toksyny. Prosty koktajl ma nieziemskie właściwości

4. Słowa, które Przybylska wypowiedziała do przyjaciółki przed śmiercią. Po latach ujawniono ich treść

5. Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

6. Anita szykowała się do ślubu, ale wtedy pojawiła się porażająca diagnoza. Najgorsze były słowa lekarza, złamały jej serce