Abp Stanisław Gądecki zapewnił, że ofiary pedofilii w Kościele mogą liczyć na wsparcie instytucji.. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Lutego 2021

Abp Gądecki w zaskakujących słowach: skrzywdzonym nie zabraknie wsparcia wspólnoty Kościoła

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zapewnił, że ofiary pedofilii w Kościele mogą liczyć na pomoc instytucji. – Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także wsparcia całej wspólnoty Kościoła – przekazał hierarcha.

W pierwszy piątek rozpoczynającego się wielkiego postu w Kościele Katolickim obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystania Seksualnego Małoletnich, wskazuje internetowy serwis Polsatu News.

W przekazanej przez biuro prasowe episkopatu informacji jego przewodniczący, abp Stanisław Gądecki, zapewnił, że ofiary wykorzystywania przez duchownych nie zostaną pozostawione bez pomocy.

Abp Gądecki zapowiada solidarność z pokrzywdzonymi

Konferencja Episkopatu Polski podejmuje tę duszpasterską inicjatywę w odpowiedzi na apel papieża Franciszka zawarty w „Liście do Ludu Bożego”, czytamy w oficjalnym komunikacie KEP.

Gądecki wskazał, że w tym roku dzień odbędzie się pod hasłem „Wspólnota ze zranionymi”.

Cytowany przez Polsatnews.pl hierarcha zaznacza, że „poprzez tę inicjatywę, w którą angażują się także duchowni zgromadzeń zakonnych i wspólnoty parafialne w całej Polsce, wyraża się po raz kolejny solidarność z pokrzywdzonymi”.

Pierwszy wywiad po odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Emocjonalna reakcjaPierwszy wywiad po odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Emocjonalna reakcjaCzytaj dalej

Mam nadzieję, że przygotowane na 2021 rok materiały duszpasterskie „Wspólnota ze Zranionymi” pomogą w podjęciu pokornej modlitwy i szczerej pokuty w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich diecezjach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach parafialnych w Polsce – zaznaczył z kolei abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, którego wypowiedź przytacza portal fiat.fm.

Polak zaapelował o włączenie się w solidarną modlitwę. – Ufam, że takie solidarne działanie przyczyni się do rozbudzenia naszych sumień i wrażliwości, a także przemiany świadomości wszystkich członków Kościoła, tak aby każdy z zaangażowaniem robił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży – dodał.

We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych oraz Fundacją Świętego Józefa KEP powstała również strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl, która ma służyć jako pomoc dla osób wykorzystanych seksualnie w środowiskach kościelnych.

źródło: Polsatnews.pl / Fiat.fm

Artykuły polecane przez redakcję WTV: