Abp Gądecki poprosił Boga o wybaczenia dla zmarłego kardynała Gulbinowicza.. Jan BIELECKI/East News
Źródło: Jan BIELECKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Listopada 2020

"Proszę Boga, aby przebaczył zmarłemu". Zaskakujące kondolencje abp. Gądeckiego w związku ze śmiercią kard. Gulbinowicza

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki wystosował oficjalne kondolencje wobec śmierci kardynała Henryka Gulbinowicza. Metropolita Poznański poprosił przy tym Boga o wybaczenie dla zmarłego hierarchy za popełnione przez niego grzechy.

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Oto treść, która obiegła dziś wszystkie krajowe media. Hierarcha od ponad tygodnia przebywał w szpitalu, a informację o jego śmierci potwierdziło na Twitterze Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. "Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie", czytamy w mediach społecznościowych. Gulbinowicz odszedł w wieku 97 lat.

Temat kardynała od przeszło tygodnia rozgrzewał opinię publiczną. Przypomnijmy, że papież Franciszek zakazał mu używania insygniów biskupich. Hierarcha otrzymał jednocześnie zakaz uczestniczenia w celebracjach. Duchownemu odmówiono ponadto zwyczajowego nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

"W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich", czytaliśmy w oficjalnym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

Zmarł kardynał Gulbinowicz, który był skazany za czyny pedofilskie oraz współpracował z SBZmarł kardynał Gulbinowicz, który był skazany za czyny pedofilskie oraz współpracował z SBCzytaj dalej

Abp Gądecki: "Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu"

Po śmierci Gulbinowicza oficjalne kondolencje opublikował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeń
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

"Dziś przed południem dotarła do mnie informacja o śmierci księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego. Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących", napisano w oficjalnym dokumencie, którego treść przytacza Wirtualna Polska.

Gądecki wspomniał przy okazji liczne zasługi zmarłego dziś hierarchy. "Wyrażając jednoznacznie dezaprobatę wobec popełnionych grzechów, nie można jednocześnie zapomnieć o dobru, które poprzez jego życie i posługę stało się udziałem wielu osób. Niech odpoczywa w pokoju!", czytamy w komunikacie przewodniczącego KEP.

7-letni Gabryś został brutalnie pobity w Anglii tylko za to, że jest Polakiem. Przemoc i szykany trwały ponad pół roku, rodzice bezradni7-letni Gabryś został brutalnie pobity w Anglii tylko za to, że jest Polakiem. Przemoc i szykany trwały ponad pół roku, rodzice bezradniCzytaj dalej

Molestowanie kleryka i współpraca z SB

Przez lata kardynał cieszył się nieposzlakowaną opinią. Szczególny szacunek wzbudzała pomoc, jaką Gulbinowicz zapewniał ruchowi "Solidarności". Duchowny zasłynął również z doprowadzania do budowy kolejnych kościołów na Dolnym Śląsku.

Po latach okazało się, że hierarcha mógł współpracować z SB, co, jak wskazuje WP, tłumaczyłoby jego sukcesy w uzyskiwaniu kolejnych pozwoleń na budowę świątyń. Przed kilkoma dniami IPN zapowiedział publikację rozmów Gulbinowicza z agentami Służby Bezpieczeństwa.

Kardynał przez lata miał ponadto dopuszczać się molestowania nieletnich. W maju 2019 roku do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Gulbinowicza.

Zmarły miał również brać aktywny udział w machinie tuszowania przypadków pedofilii w polskim Kościele Katolickim. Hierarcha miał m.in. ochraniać Pawła K., obecnie odsiadującego wyrok za gwałt, co uczyniło go jednym z bohaterów dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

źródło: WP / Polsat News / Twitter

Słynna prezenterka TVN ogłosiła radosną nowinę, mało osób się spodziewało. Cała Polska gratuluje, łzy wzruszeniaSłynna prezenterka TVN ogłosiła radosną nowinę, mało osób się spodziewało. Cała Polska gratuluje, łzy wzruszeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat