abonament rtv opłata. Pixabay/BeatriceBB
Źródło: Pixabay/BeatriceBB
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 29 Września 2020

Jest przełom, tysiące Polek i Polaków zaoszczędzą ogromne pieniądze? Teraz wszystko się zmieni, ale jest haczyk

Świetna wiadomość dla Polaków - abonent wygrał po raz pierwszy w sprawie o nieprawidłowe naliczenie abonamentu RTV. Sąd orzekł, że mężczyzna nie musi płacić, bo "nie musi posiadać i bezterminowo przechowywać dowodu wyrejestrowania odbiornika". Co to oznacza dla pozostałych abonentów?

Poczta Polska naliczyła mężczyźnie zaległy abonament RTV za okres 14 lat. Jak się okazało - niesłusznie.

Michał Wiśniewski przekazał tragiczne wieści. Pogrążył się w żałobie, współczujemyMichał Wiśniewski przekazał tragiczne wieści. Pogrążył się w żałobie, współczujemyCzytaj dalej

Miał zapłacić abonament RTV, bo Poczta Polska nie mogła znaleźć dokumentu

Przy zakupie telewizora należy go zarejestrować - otrzymuje się wtedy książeczkę i numer abonenta. Broniący się przed niesłuszną opłatą mężczyzna zarejestrował swój odbiornik, a potem, jakiś czas później, czyli w 2004 roku - wyrejestrował go. Poczta Polska twierdziła jednak, że podobnego dokumentu nigdy nie otrzymała i naliczyła abonentowi abonament za 14 ostatnich lat. On jednak, zamiast płacić, wolał skierować sprawę do sądu.

- Skąd miałem wiedzieć, że po 15 latach ten papier będzie mi potrzebny? Skoro domagacie się ode mnie starych dokumentów, to sami pokażcie podobne. Mówicie, że nadaliście mi kilkanaście lat temu indywidualny numer abonenta. Proszę więc pokazać dowód wysłania do mnie zawiadomienia o nadaniu tego numeru. Bo skoro twierdzicie, że go nadaliście, to powinniście mnie o tym powiadomić - mówił mężczyzna w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Wszyscy myśleli, że Magdalena Ogórek jest już zdrowia. Niespodziewanie pojawił się niepokojący wpisWszyscy myśleli, że Magdalena Ogórek jest już zdrowia. Niespodziewanie pojawił się niepokojący wpisCzytaj dalej

Poczcie brakuje potwierdzenia wyerejestrowania telewizora, ma dostęp jedynie do numeru abonenta.

- Sąd stwierdza, że z żadnych przepisów prawa nie wynika, że strona jest zobowiązana posiadać i bezterminowo przechowywać dokument (dowód) wyrejestrowania odbiornika - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Zdaniem Sądu, skoro termin przedawnienia opłat abonamentowych jest pięcioletni, to nie sposób wymagać od strony, aby taki dokument przechowywała w nieskończoność.

Zdaniem Oskara Możdżynia, redaktora portalu MaszPrawo.org.pl, to bardzo dobra wiadomość dla innych abonentów. Jest to szansa dla wszystkich, u których Poczta Polska będzie upominać się po latach o zapłatę zaległego abonamentu, przez co należność urośnie do bardzo wysokich sum.

- Orzeczenie sądu administracyjnego ma dyscyplinować Pocztę Polską, która w ogóle nie przejmowała się przedstawieniem dowodów na okoliczność tego, że ktoś jest abonentem. Sąd słusznie uznał, że skoro Poczta wymaga przechowywania dokumentów przez abonenta, to sama również musi dbać o swoje papiery - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Zapłacimy więcej

Zarówno w przypadku, w którym będziemy płacić abonament RTV, jak i wtedy, gdy się zbuntujemy i zostanie zasądzona kara - zapłacimy więcej.

Sikorski nie zapłaci ani grosza, powołał się na Sikorski nie zapłaci ani grosza, powołał się na "klauzulę sumienia". Oberwało się TVP, Kurski nie będzie zadowolonyCzytaj dalej

Od stycznia 2021 roku za radio trzeba będzie zapłacić 50 groszy więcej, czyli 7,50 zł zamiast 7 zł. Opłata za telewizor wzrośnie z kolei z 22,70 zł do 24,50 zł - to daje podwyżkę o 1,80 zł miesięcznie. Opłata wzrośnie nie tylko dla abonentów płacących co miesiąc, ale też tych, którzy zechcą opłacić cały rok z góry - mimo 10% obniżki ich opłata wzrośnie o 19 zł, z 245 zł do 264 zł.

Jeśli zaś chodzi o kary, to ustawa o opłatach abonamentowych mówi, że "w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika". To oznacza, że kary również wzrosną - za niezarejestrowanie telewizora nie będzie trzeba już zapłacić 681 zł, czyli dotychczasowego abonamentu miesięcznego razy 30, a 735 zł (24,50 razy 30).

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Kultowa scena z obiadem polowym z "Czterech pancernych i psa" kryje za sobą porażającą historię. Aktorzy do dziś czują niesmak
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

źródło: [money.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  2. Pilnie zwołano sztab kryzysowy w Warszawie. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku