Abonament RTV. East NewsŹródło: East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 30 Kwietnia 2020

Nowe zapisy o abonamencie RTV. Teraz łatwiej się z niego zwolnić

Abonament RTV wraca do debaty publicznej wobec projektu procedowanej przez Sejm ustawy w zakresie działań w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. W świetle nowych przepisów zwolnienie z jego płacenia okaże się łatwiejsze.

Nowy projekt tzw. ustawy antycovidowej zawiera ułatwienia dla osób, które chciałyby skorzystać z przysługującego im prawa do nieopłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego, podaje portal spidersweb.pl. Dotychczas wymagało to wybrania się pocztę i wysłania oryginału niezbędnych dokumentów. Celem zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii rząd zdecydował się wprowadzić istotne zmiany.

Koniec Koniec "godzin dla seniorów" w sklepach. Minister Jadwiga Emilewicz oficjalnie zapowiedziała zmianyCzytaj dalej

Abonament RTV: zwolnienie drogą elektroniczną

Jak podaje portal, 14. artykuł tarczy kryzysowej 3.0 odnosi się bezpośrednio do wspomnianego abonamentu. W dedykowanych podpunktach czytamy:

"3b. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w przypadku zaprzestania działania placówek operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne, oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych wraz z cyfrowym odwzorowaniem dokumentów potwierdzających uprawnienie do tych zwolnień może zostać przekazane operatorowi wyznaczonemu na dedykowany adres poczty elektronicznej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jolanta Kwaśniewska wystosowała ważny apel. Trudno przejść obojętnie
2. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?

3c. Zwolnienie od opłat abonamentowych uzyskane na podstawie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z tych zwolnień złożonego w sposób określony w ust. 3b obowiązuje nie dłużej niż do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii".

Przytaczany przez spidersweb.pl fragment projektu oznacza, że wniosek o zwolnienie z płacenia abonamentu możliwe będzie drogą elektroniczną. Skan lub zrobione smartfonem zdjęcie niezbędnych dokumentów należy wysłać centrali Poczty Polskiej, korzystając w tym celu ze strony internetowej bądź e-maila. Niestety, jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe i obowiązywać będzie jedynie do dwóch miesięcy od odwołania epidemii.

Przypomnijmy, że z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnieni są m.in. seniorzy powyżej 60. roku życia pobierający niskie świadczenia, bezrobotni, osoby na zasiłkach przedemerytalnych czy inwalidzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  2. Biedronka przypadkiem oddała klientom najdroższe produkty za darmo. Stanowisko UOKiK nikogo nie zostawia obojętnym
  3. Szumowski wybrał się do pracy rowerem. Był zadziwiony, czekała na niego bardzo negatywna niespodzianka
  4. Lekarka walczyła z wirusem, sama uległa zakażeniu. Niespodziewanie odebrała sobie życie, tragiczne wieści z USA
  5. Planujesz zakupy przed majówką? Biedronka wprowadza ważne zmiany, w kolejkach ustawią się tłumy
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
     

Źródło: spidersweb.pl