Wysokość abonamentu RTV ulegnie zmianie w 2021 roku.. Pixabay/PhotoMIX-CompanyŹródło: Pixabay/PhotoMIX-Company
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Lutego 2021

Opłata za abonament RTV w 2021 roku idzie w górę

Wysokość abonamentu RTV ulegnie zmianie w 2021 roku. Sprawdzamy, jak będą wyglądać opłaty za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc będą obowiązywać zniżki.

Wysokość abonamentu RTV na bieżący rok została ustalona Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 23 lipca 2020r.

W 2021 roku opłata za odbiornik radiofoniczny wyniesie 7,50 zł za jeden miesiąc użytkowania. W sytuacji, w której abonent uiszcza opłatę każdego miesiąca, opłata za 12 miesięcy wyniesie 90 zł.

W przypadku odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego zobowiązanie za jeden miesiąc wyniesie 24,50 zł. Analogicznie do powyższego przypadku, jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł.

Stawki abonamentu RTV w 2021 roku

Warto zaznaczyć, że użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2021 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, mogą liczyć na 10-procentową zniżkę.

Donald Tusk uszczypliwie skomentował wyjazd Andrzeja Dudy na nartyDonald Tusk uszczypliwie skomentował wyjazd Andrzeja Dudy na nartyCzytaj dalej

By skorzystać ze zniżki, konieczne jest uiszczanie opłaty z wyprzedzeniem, a zatem w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Jak wskazaliśmy powyżej, o wysokości abonamentu RTV w Polsce decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Instytucją odpowiedzialną za jego ściąganie jest z kolei Poczta Polska.

Na oficjalnej stronie internetowej możemy odnaleźć tabelę opłat z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc. W przypadku abonamentu za odbiornik radiofoniczny w skali roku zapłacimy wówczas 81 zł.

Opłata za abonament radiofoniczny z uwzględnieniem zniżki.

Wspomniana zniżka pozwoli zaoszczędzić nam nieco więcej w przypadku opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego. Za 12 miesięcy zapłacimy wówczas 264,60 zł. W kieszeni zostanie nam tym samym niemal 30 zł.

Opłata za abonament telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny z uwzględnieniem zniżki.

Kwestia abonamentu RTV od lat wywołuje liczne kontrowersje. Akcję zbiórki pod projektem jego likwidacji (połączoną z likwidacją TVP Info) rozpoczęła w lutym Platforma Obywatelska.

Realizację projektu zapowiedziano w trakcie konferencji prasowej liderów PO, Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego.

źródło: rtv.poczta-polska.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: