Abonament RTV. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 13 Kwietnia 2020

Kolejne osoby zupełnie zwolnione z abonamentu. Jeśli nie jesteście na liście, możecie zapłacić wysoką karę

Abonament RTV wraca do debaty publicznej, niczym bumerang. Ostatnio wówczas, kiedy debatowano nad "rekompensatą" dla mediów publicznych. Teraz danina wraca na świecznik, ze względu na trwającą epidemię.

Choć teoretycznie abonament opłacać powinny wszystkie osoby, posiadające w domu radio, bądź telewizor, robi to co trzecia z nich. Według danych Krajowej Radiofonii i Telewizji, daninę uiszcza 31 proc. osób do tego zobligowanych.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. Pieniądze znikają z kontNajwiększy bank w Polsce ostrzega klientów. Pieniądze znikają z kontCzytaj dalej

Jednocześnie, prawo zwalnia z tego obowiązku szerokie grono posiadaczy sprzętu. "Rekompensatą" za niepłacenie abonamentu właśnie przez tę grupę osób, były 2 mld zł, przyznane państwowym mediom.

Abonament RTV. Kto jest zwolniony?

Odprowadzać go nie muszą m.in. osoby, które ukończyły 75 rok życia, zaliczone do I grupy inwalidzkiej czy kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Teraz dołączą do nich jeszcze przedsiębiorcy. Zwolnienie ich z abonamentu radiowo-telewizyjnego jest częścią tarczy antykryzysowej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wyciągnięto wpis Andrzeja Dudy, o którym wolałby zapomnieć. "Razem z kolegami ponad prawem"
2. Znaleziono ciało, konieczna jest pomoc. Policja wznawia sprawę sprzed lat

Zwolnienia dotyczą przede wszystkim tych branż, w których radio i telewizję udostępnia się klientom. Na regulacjach zyskają przede wszystkim hotele.

Aby skorzystać z ulgi, należy spełniać dwa warunki. Pierwszy z nich zdaje się oczywisty - musimy udowodnić, że radio bądź telewizję udostępnialiśmy naszym klientom, przed 31 marca tego roku. Drugi warunek, biorąc pod uwagę przytoczone na początku tekstu dane, trudniej spełnić. Należy bowiem wykazać, że terminowo regulowaliśmy opłatę za okresy rozliczeniowe do 8 marca 2020 roku.

Warto pamiętać, że kontrole abonamentowe nie są mitem. W ubiegłym roku na korzystaniu z odbiorników bez opłaty przyłapano aż 10 tys. osób. Mandat w tym przypadku sięga nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu. Innymi słowy, portfel osoby, która uchyla się od płacenia abonamentu, uszczupliłby się o 681 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dezynfekcja maseczki. Wiele osób zapomina o tych istotnych kwestiach
  2. Ograniczenia z powodu pandemii nawet do 2022? Naukowcy nie mają wątpliwości
  3. Wyciągnięto wpis Andrzeja Dudy, o którym wolałby zapomnieć. "Razem z kolegami ponad prawem"
  4. Zatrważające nagranie samochodu. Auto wyleciało w powietrze, kierowca był nietrzeźwy
  5. Epidemia koronawirusa. Najnowsze tragiczne dane z Polski, w święta zmarło wiele osób
  6. Pierwszy kraj na świecie oficjalnie odwoła wakacje? Jest możliwość regulacji przepisów