70-latek Sąd skazał za kradzież cukierka. Imgur
Źródło: Imgur
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Lutego 2020

70-latek ukradł cukierka i właśnie zapadł zaskakujący wyrok. W sieci zawrzało

70-latek ze Szczecina został postawiony w stan oskarżenia za kradzież cukierka wartego 40 groszy. Kilka dni temu zapadł wyrok w tej sprawie. Mimo że emeryt wnosił o uniewinnienie, sąd negatywnie odniósł się do jego prośby. Opinie internautów są podzielone.

Przytaczana sytuacja miała miejsce w lipcu ubiegłego roku. 70-letni pan Roman, emeryt ze Szczecina, robił zakupy w niezwykle popularnej sieci marketów Biedronka. Podczas zakupów włożył do ust jeden z dostępnych na wagę cukierków. Wszystko uchwyciły kamery, a pan Roman został zatrzymany przez pracownika ochrony.

– Szedłem z zakupami w koszyku. Przechodząc między półkami, odruchowo wziąłem jednego cukierka i poszedłem kilka metrów dalej. Włożyłem cukierka do ust i rzuciłem papierek między kartony – opowiadał 70-latek, cytowany przez Polsat News.

Mężczyzna został zaprowadzony na zaplecze i oskarżony o kradzież wspomnianego cukierka. Na miejsce wezwano policję.

W październiku pan Roman został wezwany na sale sądową. Wyrok sądu I instancji brzmiał następująco: "Za powyższy czyn, (sąd – przyp. red.) skazuje go na karę 1 miesiąca ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin".

Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta BiedroniaOhydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta BiedroniaCzytaj dalej

70-latek nie widzi problemu w swoim zachowaniu

Pan Roman uważa, że jego czyn nie był kradzieżą, a "konsumpcją". – Jestem osobą, która podróżowała dużo po świecie z tytułu wykonywanej pracy, byłem w wielu krajach o bardzo rozwiniętej demokracji i nie słyszałem przypadku, żeby coś takiego miało miejsce w krajach o ugruntowanej demokracji, żeby konsument nie mógł wcześniej spróbować cukierka, żeby mógł zdecydować, czy chciałby kupić więcej – mówił, cytowany przez Polsat News. Dodał również że jest osobą niekaraną, która wcześniej nie miała problemów z prawem. Mimo tego sąd zdecydował się wymierzyć mu najwyższy wymiar kary.

W miniony czwartek sąd uznał, że emeryt ze Szczecina jest winny kradzieży. W efekcie pan Roman ma zapłacić 20 zł grzywny oraz pokryć koszty sądowe w wysokości 100 zł. – Jestem zadowolony z tego wyroku, jest inny niż wyrok nakazowy i przyjmuję go do wiadomości. Od początku mówiłem, że ten cukierek skonsumowałem, a nie ukradłem – mówił mężczyzna.

Sprawa z pewnością nie jest jednoznaczna. Owszem, należałoby wziąć pod uwagę niską szkodliwość czynu pana Romana. Warto jednak zauważyć, że gdyby w ślad za szczecińskim emerytem poszło tysiące inny osób, naraziłoby to sklep na bardzo wysokie straty. Co więcej, eskperci przypominają, że zachowanie emeryta, wbrew jego słowom, trudno uznać jedynie za przejaw konsumpcji.

Słowa Elżbiety Jaźwińskiej, Rzecznika Praw Konsumenta, przytacza Polsat News: – Jeśli sprzedawca wystawia towar na widok publiczny w miejscu sprzedaży, z oznaczeniem ceny, to traktujemy takie wystawienie towaru jako ofertę sprzedaży.

"Złodziej jest złodziejem"

Sprawa pana Romana jest szeroko komentowana w internecie. Choć spora część opinii internautów ma charakter ambiwalentny, zdecydowana większość z nich potępia zachowanie emeryta, w szczególności zaś sposób, w jaki tłumaczył się ze swojego zachowania.

"Trudno oczekiwać od Sądu, że orzeknie wobec sprawcy karę najniższą, skoro sam sprawca nie widzi karygodności swego czynu. Skoro przez tyle.lat nie nauczył się, że się nie kradnie to ta kara ma mu uświadomić, że tak się robić nie powinno", czytamy.

"Złodziej jest złodziejem. Przecież gdyby każdy brał sobie jednego cukierka i udawał że nic się nie dzieje straty sprzedawcy byłyby wymierne. Nie rozumiem ośmieszania wyroku", twierdzi kolejna osoba komentujące tę sprawę.

Niektórzy nie widzą jednak problemu w postępowaniu 70-latka, a decyzję sądu uważa za absurd: "Wyrok za cukierek... To tak jak więzienie za batonik"

70-latek

70-latek

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same

2. Policja siłą wyrzuciła ją z plaży. Wszystko przez strój kąpielowy, który miała na sobie

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Tragedia w zachodniopomorskim warsztacie samochodowym. Okropna śmierć mechanika

6. Widzowie kochali ją za dobre serce. Niestety nie żyje, musieli przerwać odcinek z załamaną Dagmarą