500 plus. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 8 Lutego 2020

500 plus jeszcze przez rok. Zamiast tego rząd zapowiada inny rodzaj świadczeń

500 plus ma funkcjonować do 2021 roku. Nie ma pewności, co dalej wydarzy się z flagowym programem Prawa i Sprawiedliwości. Choć na przestrzeni lat został rozszerzony, jego wartość maleje wraz ze wzrostem inflacji. Co będzie dalej?

Media od kilku dni informują o niepewnych losach świadczenia "Rodzina 500 plus". Okres rozliczeniowy programu został wydłużony do 31 maja 2021 roku. Nie ma pewności, czy będzie kontynuowany w następnych latach. Spekulacje zaczęły narastać po tym, jak minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz zapowiedziała istotne zmiany.

- W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny - mówiłała w wywiadzie dla Business Insider Polska minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Przerażające nagranie wyciekło do internetu. Przedszkolanki przeprowadzały dzieci przez przejazd kolejowyPrzerażające nagranie wyciekło do internetu. Przedszkolanki przeprowadzały dzieci przez przejazd kolejowyCzytaj dalej

500 plus w nowej formie?

Barbara Socha, pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej potwierdziła, że 500 plus nie ma szans stymulować demografii, co było jego podstawowym założeniem. Ze względu na wzrost cen wartość świadczenia maleje. Teraz wyjścia swą dwa. 500 plus zamieni się na wyższą kwotę albo zostanie zamienione na inny rodzaj zapomogi.

- Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci - mówił na łamach Business Insider Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Do dzisiaj setki tysięcy Polaków muszą zapłacić 1400 złotych. Tylko nieliczni wymigają się od podwyżki

2. Znaleziono "supernosiciela" koronawirusa? Interweniowała brytyjska służba zdrowia

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Tysiące interwencji służb, zniszczenia są coraz większe. Żywioł sieje spustoszenie w Polsce, eksperci podnoszą alarm