.
Źródło: Brak
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 27 Grudnia 2019

500 plus z niespodziewanym skutkiem. Badania są jednoznaczne

500 plus miało, według narracji niektórych publicystów, przyczynić się do wzrostu bezrobocia. Straszono, że pobieranie świadczenia stanie się dla niektórych osób alternatywą dla pracy. Badania wskazują jednak na coś zupełnie innego.

Część ekspertów sugerowała, że wprowadzenie programu Rodzina 500 plus spowoduje masowy eksodus z rynku pracy. 160 do 200 tysięcy kobiet miało zrezygnować z zarabiania na rzecz pobierania świadczenia. Scenariusz ten jednak się nie spełnił a jak twierdzi Centrum Analiz Ekonomicznych - ziścić się może jego przeciwieństwo.

Uważajcie, wracając ze świąt. Zarejestrowane wczoraj nagranie powinno być przestrogąUważajcie, wracając ze świąt. Zarejestrowane wczoraj nagranie powinno być przestrogąCzytaj dalej

500 plus motywuje do pracy?

Warto przypomnieć, że początkowo świadczenie objęte było limitami dochodowymi oraz przysługiwało dopiero na drugie i każde kolejne dziecko. W tym roku program został poddany zmianom. Pieniądze otrzymać może niemal każdy rodzic.

Co z zapowiadanym eksodusem? Nie tylko do niego nie doszło, ale 500 plus może zachęcać do podejmowania się pracy. Pozwala bowiem m.in. na pokrycie kosztów związanych z opieką nad dziećmi, kiedy rodziców nie ma w domu.

Z badań Centrum Analiz Ekonomicznych wynika, że gdyby świadczenie w obecnej formie obowiązywało od początku tego roku, w optymistycznym wariancie nawet dodatkowe 15 tys. kobiet zasiliłoby rynek pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. 18-latka poddała się operacji plastycznej. Doznała nieodwracalnych uszkodzeń mózgu

3. Rafał Ziemkiewicz nominowany do "Biologicznej Bzdury Roku". Zasłużył sobie wpisem o karpiach

4. Ksiądz romansował z nastolatką. Ujawniono treść ich SMS-ów

5. Przed śmiercią miał wypić litr czystej. Tragiczny koniec aktora, znanego z filmów Barei

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala