500 plus bez zmian, ale z pewnym ułatwieniem.. Pixabay/gosiak1980Źródło: Pixabay/gosiak1980
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 26 Stycznia 2020

Nie złożyliście jeszcze wniosku o 500 plus? Lepiej się pospieszcie

500 plus w tym roku pozostaje bez większych zmian, a nawet szykuje się dla pobierających to świadczenie pewne ułatwienie. Warto zapoznać się z programem na rok 2020 oraz dowiedzieć się do kiedy i jak złożyć wniosek na pierwsze dziecko. Należy też się pospieszyć. Dowiesz się tego w tym artykule.

Program 500 plus pozostaje wciąż bez większych zmian i jest tak już od paru lat. Ostatnia korekta prowadzona była w lipcu ubiegłego roku, kiedy to rząd zdecydował, że świadczenie przyznawane będzie także na pierwsze dziecko i to bez względu na zarobki rodziców. W 2020 roku 500 plus obowiązywać będzie właściwie na tej samej zasadzie, wprowadzone zostanie jednak pewne ułatwienie.

Andrzej Duda dał popis na forum międzynarodowym. Nie będzie zadowolony z nagrania, które podbija internetAndrzej Duda dał popis na forum międzynarodowym. Nie będzie zadowolony z nagrania, które podbija internetCzytaj dalej

500 plus w 2020 bez większych zmian, ale z ułatwieniem. Warto jednak się pospieszyć

W 2020 roku rodziny ubiegające się o dodatek 500 plus unikną zbędnych formalności i nie będzie konieczności składania wniosków o przedłużenie świadczenia. Wynika to bowiem z tego, iż w ubiegłym roku świadczenie przyznawane było do maja. Rodzice o wnioskach na okres od czerwca 2021 roku do maja 2022 roku będą musieli pamiętać dopiero za kilkanaście miesięcy, jednak ważne jest, by nie przegapić tego momentu, podobnie jak w przypadku 500 plus na pierwsze dziecko.

Warto dodać, że tegoroczny rok będzie pierwszym pełnym, w którym obowiązywać będzie przepis mówiący o 500 plus na pierwsze dziecko bez uwzględnienia kryterium finansowego. Korzystna zmiana oznacza jednak spore obciążenie dla budżetu państwa. Do tej pory na 500 plus wydano łącznie prawie aż 90 mld, co przekłada się na średnio około 20 mld zł rocznie.

Osoby pobierające świadczenie na pierwsze dziecko nie muszą składać wniosków, ale to ułatwienie nie dotyczy rodziców nowo narodzonych dzieci. Wniosek ten można złożyć drogą elektroniczną lub w sposób tradycyjny - poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w odpowiednim urzędzie. E-wnioski od lipca 2019 roku składa się z kolei za pośrednictwem następujących platform: PUE ZUS, empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej. 

Osoby, które wnioski o świadczenie na pierwsze dziecko złożyły do końca września 2019 roku, będą mogły liczyć na wyrównanie za trzy miesiące. Z kolei osoby, które się spóźnią, mogą liczyć jedynie na wyrównanie za miesiąc składania wniosków. Zatem trzeba mieć to na uwadze i pospieszyć się - najlepiej zrobić to jak najszybciej po narodzinach dziecka.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Dzisiaj policja rusza z nowymi kontrolami. Użytkownicy LPG i diesli muszą uważać

2. Mama zaginęła w dżungli z trójką małych dzieci. Po miesiącu dokonano niewiarygodnego odkrycia

3. Niewyobrażalnie skrzywdził swojego psa. Sąsiedzi zamiast zareagować, zachowali się haniebnie

4. Beata Tadla mocno o Danucie Holeckiej. Musiało boleć

5. Czego boi się Tadeusz Rydzyk? Dziennikarze zwrócili uwagę na jeden szczegół

6. Fatalne informacje z samego rana. Ogromny pożar w polskim mieście, wezwano 32 zastępy straży