500 plus będzie waloryzowane i rozszerzone? Rząd zapowiada zmiany.. Pixabay/vviktorermakovŹródło: Pixabay/vviktorermakov
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 17 Stycznia 2020

500 plus zostanie podwyższone? Ważne zmiany w programie

500 plus będzie waloryzowane i rozszerzone? Rząd zapowiada zmiany. Świadczenia dla rodzin z dziećmi wypłacane są od 2016 roku. Jak podkreśla szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, jest to priorytet Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany, które zostały wprowadzone przez rząd w lipcu 2019 roku sprawiły, że programem 500 plus objęte jest teraz każde dziecko z rodziny. Aby ubiegać się o to świadczenie, jeśli ono nam przysługuje, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. A czy można liczyć na jeszcze większe świadczenia, niż to obecne?

Polski rząd jest dumny i bardzo chwali sobie program 500 plus i nie zamierza z niego rezygnować. Niewykluczone są także nowe zmiany, czyli jego waloryzowanie i rozszerzenie.

- Początek roku to zawsze czas podsumowań. Jeżeli popatrzymy na program Rodzina 500 plus, to od początku jego funkcjonowania do końca listopada 2019 roku do rodzin trafiło ponad 92 miliardy złotych. To wsparcie dla 6,4 miliona dzieci - podkreśla minister Marlena Maląg. - Świadczenia są na bieżąco wypłacane. Program przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin. Ale nasza polityka prorodzinna sprzyja nie tylko rodzinom, jest także kołem zamachowym polskiej gospodarki - dodaje.

Mieszkańcy rozliczają Beatę Szydło. Ta ucieka od odpowiedziMieszkańcy rozliczają Beatę Szydło. Ta ucieka od odpowiedziCzytaj dalej

500 plus będzie waloryzowane i rozszerzone?

W 2020 roku na program 500 plus rząd przewidział około 40 miliardów złotych. Nie da się nie zauważyć, że w między czasie doszło do wzrostu cen, co jest widoczne na każdym kroku i w każdym sklepie. Wiele osób uważa, że przez to także samo świadczenie traci na swej wartości, na przykład w porównaniu z 2016 rokiem. Rząd na ten problem odpowiada w enigmatyczny sposób.

- Tworzymy strategie demograficzną i liczymy, że ten materiał, który zostanie wypracowany wspólnie z Radą Rodziny, pozwoli obrać odpowiednie kierunki pracy rządu i wsparcia dla rodzin - mówi minister Marlena Maląg. - Celem w dalszym ciągu jest inwestycja w rodzinę, ale musimy także skupić się na polityce demograficznej. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że jesteśmy w tzw. pułapce demograficznej, dlatego musimy zbadać, jakie czynniki powinny być uwzględnione w propozycjach dla społeczeństwa, by rodziny częściej decydowały się na dzieci.

Nie wiemy jeszcze, na czym dokładnie polegać będzie wspomniana strategia. Możliwe, że świadczenie zostanie po prostu podwyższone. Minister podkreśliła także, że program 500 plus osiągnął już swoje cele, a przede wszystkim, łamie stereotypy.

- Rodziny wiedzą, na co przeznaczać pieniądze z programu. Stereotyp, że Polacy w niewłaściwy sposób wydają te środki nie znajduje potwierdzenia w faktach. Zamiana świadczeń pieniężnych na pomoc rzeczową jest mikroskopijna. To jest śladowa skala problemu, która nie ma wpływu na zmianę podejścia do wypłaty tego świadczenia - opiniuje Marlena Maląg.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Poczta Polska pilnie ostrzega swoich klientów. Wielu może paść ofiarą oszustwa

2. W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej

3. Mieszkasz w Warszawie? Lepiej nie wychodź dziś z domu

4. Powstaje film o ks. Kaczkowskim. Niezwykła charakteryzacja aktora, grającego główną rolę

5. Andrzej Duda przyznał, że nie jest zadowolony ze swojego wyglądu. Planuje metamorfozę

6. Agonia dziecka trwała dniami, z głodu jadło proszek do prania. Jego mama w tym czasie oddawała się haniebnym czynnościom