500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia. https://www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/27423741651Źródło: https://www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/27423741651
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Lutego 2020

500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

500 plus w dotychczasowej formie obowiązywać będzie jedynie do maja 2021 roku. Wówczas kończy się okres rozliczeniowy. Nie wiadomo, co dalej ze świadczeniem.

Dla osób choć w najmniejszym stopniu zainteresowanych gospodarką nie jest tajemnicą, że inflacja stale rośnie. W związku z tym świadczenie traci na wartości. Portal money.pl wyliczył, że przy przyspieszeniu inflacyjnym portal jest w istocie wart 463 zł.

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości: zmiany dotyczące programu są potrzebne. Nadal nie wiadomo jednak, w jakim pójdą one kierunku. Czy czeka nas waloryzacja świadczenia, czy też może jego koniec?

Czołowa dziennikarka odchodzi z TVP po 22 latach. Tajemnicza decyzjaCzołowa dziennikarka odchodzi z TVP po 22 latach. Tajemnicza decyzjaCzytaj dalej

500 plus. Co dalej z programem?

Jeszcze do niedawna media informowały, że rząd planuje waloryzację świadczenia. Wśród nagłówków przewijało się hasło "600 plus". Wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem" zaznaczył, że nie można wykluczyć zwiększenia środków przeznaczanych na program 500 plus.

W zupełnie innym tonie wypowiedziała się minister rozwoju. Jadwiga Emilewicz w rozmowie z portalem "Business Insider" poinformowała, że to koniec podobnych inicjatyw. – W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny – powiedziała. Emilewicz nie sprecyzowała, o jakich usługach mowa. Zaznaczyła jednak, że nowe metody wspierania rodzin wielodzietnych miałyby przypominać rozwiązania wprowadzone we Francji i Stanach Zjednoczonych. Jej słowa mogą sugerować inwestycje w przedszkola oraz żłobki. Zdaniem ekspertów byłby to dobry pomysł na walkę z niżem demograficznym. "Powiększanie infrastruktury instytucjonalnej – żłobkowej i przedszkolnej – i dofinansowanie prywatnych żłobków i przedszkoli mogłoby być bardziej skuteczne niż bezpośrednie wsparcie finansowe rodziców", mówiła w 2016 roku dr Agnieszka Fihel z Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Przypomnijmy, że program 500 plus nie spełnił swojej podstawowej funkcji – nawet w najmniejszym stopniu nie przyczynił się do wzrostu liczby urodzeń w Polsce.

Co dalej z programem? Zapewne przekonamy się wiosną 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

1. WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światową

2. 13 dzieci nie żyje, 40 jest rannych. W zagranicznej szkole doszło do tragedii

3. Badania wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy o kotach. Nawet nie wiecie, jak bardzo was kochają

4. Awantura w programie na żywo. Poseł nie wytrzymał, wyszedł ze studia

5. Co się stało Sikorskiemu? Do sieci wyciekły zdjęcia

6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski