. https://www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/27423741651Źródło: https://www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/27423741651
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Lutego 2020

500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

500 plus w dotychczasowej formie obowiązywać będzie jedynie do maja 2021 roku. Wówczas kończy się okres rozliczeniowy. Nie wiadomo, co dalej ze świadczeniem.

Dla osób choć w najmniejszym stopniu zainteresowanych gospodarką nie jest tajemnicą, że inflacja stale rośnie. W związku z tym świadczenie traci na wartości. Portal money.pl wyliczył, że przy przyspieszeniu inflacyjnym portal jest w istocie wart 463 zł.

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości: zmiany dotyczące programu są potrzebne. Nadal nie wiadomo jednak, w jakim pójdą one kierunku. Czy czeka nas waloryzacja świadczenia, czy też może jego koniec?

Czołowa dziennikarka odchodzi z TVP po 22 latach. Tajemnicza decyzjaCzołowa dziennikarka odchodzi z TVP po 22 latach. Tajemnicza decyzjaCzytaj dalej

500 plus. Co dalej z programem?

Jeszcze do niedawna media informowały, że rząd planuje waloryzację świadczenia. Wśród nagłówków przewijało się hasło "600 plus". Wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem" zaznaczył, że nie można wykluczyć zwiększenia środków przeznaczanych na program 500 plus.

W zupełnie innym tonie wypowiedziała się minister rozwoju. Jadwiga Emilewicz w rozmowie z portalem "Business Insider" poinformowała, że to koniec podobnych inicjatyw. – W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny – powiedziała. Emilewicz nie sprecyzowała, o jakich usługach mowa. Zaznaczyła jednak, że nowe metody wspierania rodzin wielodzietnych miałyby przypominać rozwiązania wprowadzone we Francji i Stanach Zjednoczonych. Jej słowa mogą sugerować inwestycje w przedszkola oraz żłobki. Zdaniem ekspertów byłby to dobry pomysł na walkę z niżem demograficznym. "Powiększanie infrastruktury instytucjonalnej – żłobkowej i przedszkolnej – i dofinansowanie prywatnych żłobków i przedszkoli mogłoby być bardziej skuteczne niż bezpośrednie wsparcie finansowe rodziców", mówiła w 2016 roku dr Agnieszka Fihel z Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Przypomnijmy, że program 500 plus nie spełnił swojej podstawowej funkcji – nawet w najmniejszym stopniu nie przyczynił się do wzrostu liczby urodzeń w Polsce.

Co dalej z programem? Zapewne przekonamy się wiosną 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

1. WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światową

2. 13 dzieci nie żyje, 40 jest rannych. W zagranicznej szkole doszło do tragedii

3. Badania wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy o kotach. Nawet nie wiecie, jak bardzo was kochają

4. Awantura w programie na żywo. Poseł nie wytrzymał, wyszedł ze studia

5. Co się stało Sikorskiemu? Do sieci wyciekły zdjęcia

6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News