500 plus i możliwy efekt programu.. https://www.flickr.com/photos/obrashalomcampogrande/10734540825Źródło: https://www.flickr.com/photos/obrashalomcampogrande/10734540825
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Grudnia 2019

Ukryty skutek 500 plus? Przyglądamy się danym

500 plus i jego konsekwencje są od dłuższego czasu szeroko omawiane. Jedną z reperkusji wprowadzenia programu jest z pewnością odejście kobiet z rynku pracy. Forbes sugeruje jednak, że pewien inny, być może bardziej długofalowy problem, umknął naszej uwadze.

Autorka artykułu zaznacza, że trudno jednoznacznie stwierdzić, jak wiele kobiet odeszło z rynku pracy właśnie z powodu 500 plus.

Jak czytamy, "Z jednej strony współczynnik aktywności zawodowej kobiet w wieku produkcyjnym nieznacznie wzrósł w ostatnich latach. Przykładowo, w I kwartale 2016 r. (czyli przed wprowadzeniem 500 plus, które funkcjonuje od 1 kwietnia 2016 r.) wynosił 70,7 proc., w I kwartale 2017 r. – 71,1 proc., a w I kwartale 2019 r. – 72,2 proc. Z drugiej strony w grupie wiekowej 25–29 lat współczynnik aktywności zawodowej kobiet w analogicznych okresach spadał: 77,2 proc., 74,9 proc., 74,1 proc."

Istotna jest jednak zmiana w ilości kobiet nieaktywnych zawodowo z powodu obowiązków rodzinnych oraz tych związanych z nauką i rozszerzaniem własnych kwalifikacji.

O ile bowiem liczba nieaktywnych zawodowo kobiet zmalała w II kwartale 2019 roku, o tyle znacząco wzrosła również liczba biernych zawodowo kobiet, u których brak aktywności zawodowej wiązał się z prowadzeniem domu, a zmalała wśród tych, które uzupełniały swoją wiedzę i kwalifikacje.

500 plus i Stracone Pokolenie?

Autorka zaznacza, że wspomnianego trendu nie można wiązać wyłącznie z programem 500 plus, zmiana zaczęło następować już bowiem przed jego wprowadzeniem. Jednocześnie ocenia, że "wprowadzenie 500 plus pogłębiło trend". Wspominając wyniki badań zrealizowanych przez Instytut Badań Strukturalnych, podaje, że "w pierwszym roku wypłat świadczenia (III kwartał 2016 r. – II kwartał 2017 r.) z aktywności zawodowej, czyli pracy lub poszukiwania pracy, zrezygnowało ok. 100 tys. kobiet."

Świadczenia opiekuńcze w 2020 roku. Ile możemy w sumie zainkasować?Świadczenia opiekuńcze w 2020 roku. Ile możemy w sumie zainkasować?Czytaj dalej

Wspomnianym skutkiem długofalowym nie jest jednak sprawa kobiet, a dzieci z tych domów, w których matki celowo odeszły z pracy. W przypadku niektórych rodzin dalece bardziej opłaca się sytuacja, w której środkami utrzymania są 500 plus i drugi, innny rodzaj świadczenia. Zdaniem autorki mające taki wzorzec dziecko może nabrać przeświadczenia, że praca zawodowa nie jest opłacalna i o wiele łatwiej jest utrzymywać się z zasiłku. Jak czytamy, "w przyszłości osoby te niekoniecznie chciałyby utrzymywać się ze swojej własnej pracy, lecz mogą być bardziej skłonne, by wybrać model życia na garnuszku państwa."

ZOBACZ TAKŻE:

1. Dopłaty do remontów obejmą cały kraj. Zyska nawet 12 milionów Polaków

2. Pacjentka przeżyła koszmar na jednym z warszawskich SOR-ów. "Klęczałam na korytarzu z bólu. Nikt z personelu w ogóle się tym nie przejął"

3. Bestialsko okaleczył kota na oczach dzieci. Na tym nie poprzesta

4. Dostałeś wiadomość takiej treści od znajomego? Pod żadnym pozorem nie odpisuj

5. W środę Polki i Polacy masowo wyjdą na ulicę. Znamy mapę

6. Rozpacz w rodzinie Don Vasyla. Nie ma już wyjścia