. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 22 Stycznia 2020

Wszyscy mówią o podwyżce 500 plus. Pominięto ważny szczegół

500 plus jest jednym z najbardziej rewolucyjnych programów socjalnych ostatnich lat. Od chwili wprowadzenia był rozszerzany (początkowo przysługiwał od drugiego dziecka) a ostatnie, enigmatyczne słowa wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej zrodziły spekulacje na temat wzrostu świadczenia. Jego wypowiedź przyćmiła inną, równie istotną dla idei programu.

500 plus zostanie podwyższone? Tak odczytywane są słowa, jakie Stanisław Szwed wypowiedział w rozmowie z "Super Expressem".

- Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział Szwed, pytany o potencjalne 600 plus.

Polska aktorka trafiła do szpitala z pękniętym tętniakiem. Teraz przeżywa kolejny dramatPolska aktorka trafiła do szpitala z pękniętym tętniakiem. Teraz przeżywa kolejny dramatCzytaj dalej

Podwyżka świadczenia może okazać się konieczna, biorąc pod uwagę duże wzrosty cen. Zderzenie czynników takich, jak susza czy zmiany na rynku ropy sprawiły, że inflacja przyspieszyła pierwszy raz od dawna.

500 plus rozszerzone. Zmieniła się jednak narracja

Podczas gdy wszyscy przytaczają wspomniane słowa Szweda, zapomina się o niedawnej wypowiedzi innej wiceminister - Barbary Sochy. W rozmowie z radiem WNET po raz pierwszy, jako reprezentantka obozu rządzącego przyznała, że 500 plus nie spełniło swojego celu. Przypominamy - wprowadzając świadcznie zakładano, że poza ogólną poprawą jakości życia rodzin, wpłynie ono na demografię.

- Nie wzrosły i nie wzrosną. Powiem więcej - one spadną, dlatego, że coraz mniej kobiet może rodzić dzieci. W związku z czym dzieci będzie się rodziło mniej - powiedziała Socha, kiedy prowadząca z nią rozmowę dziennikarka zauważyła, że od chwili wprowadzenia programu nie doszło do wzrostu urodzeń w Polsce.

Wiceminister dodała również, iż nie uważa tego za porażkę programu. "To jest kwestia tego, do jakiego momentu doszliśmy jeśli chodzi o strukturę demograficzną Polski" - tłumaczyła.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Sygnał naziemnej telewizji będzie zmieniony. Twój telewizor może przestać odbierać obraz

2. Od 2 miesięcy nie zszedł na ziemię, mieszka w beczce na słupie. Ma przepiękny powód, brawo

3. Katolicki poradnik cichego oprawcy dziecka. Nagłaśniamy skandal, nad którym Rzecznik Praw Dziecka się nie pochyli

4. Ochrona środowiska w Polsce przypomina przykry żart. Znaleziono kolejnego "szkodnika", 1500 osobników do odstrzału

5. Fani "Na Wspólnej" nie odróżniają aktorów od postaci. Zabawne i przykre incydenty

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News