500 plus a emerytury
Źródło: Public Domain Pictures
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Listopada 2019

W przyszłym roku nie każdy otrzyma 500 plus. Powodem wzrost emerytur

500 plus, jakkolwiek nie oceniać rządów Zjednoczonej Prawicy, jest rewolucyjnym programem socjalnym. Nie bez powodu pozostaje stałym elementem publicznych sporów. Teraz dołączą się do niego opiekunowie i same osoby niepełnosprawne, ponieważ wielu z nich przestanie być beneficjentami świadczenia.

500 plus dla osób niepełnosprawnych od samego początku wzbudzało nielada kontrowersje. Jest ono bowiem świadczeniem uzupełniającym i nie każdy może z niego skorzystać. Uprawnione do pobierania go są osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które z budżetu państwa otrzymują mniej niż 1600 zł.

Pieniądze na 13. emerytury się znalazły. W funduszu dla osób niepełnosprawnychPieniądze na 13. emerytury się znalazły. W funduszu dla osób niepełnosprawnychCzytaj dalej

Występuje tutaj zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że ci, którym przysługują zasiłki, renty, bądź emerytury, otrzymają dodatkowe pieniądze tylko, jeśli w sumie nie przekroczą one 1600 zł. Problem polega na tym, że na przyszły rok zapowiadana jest waloryzacja rent i emerytur.

500 plus nie dla wszystkich

W 2020 roku minimalna emerytura wynosić będzie o 100 zł więcej niż do tej pory, czyli 1200 zł. Osoby, uprawnione do pobierania 500 plus dla niepełnosprawnych, wcale tego nie odczują. Jeśli teraz, łącznie, otrzymują 1600 zł, dodatkowe 100 zł, zostanie ucięte z 500.

– Świadczenie uzupełniające powinno nosić nazwę nie „500+ dla niepełnosprawnych", ale „do 500 zł dla niesamodzielnych". Większość jego odbiorców ma minimalną rentę lub emeryturę. Całe 500 zł otrzyma więc mało osób. Z każdym rokiem świadczenie uzupełniające będzie zaś malało – komentował na łamach "Rzeczpospolitej" dr Paweł Kubicki z SGH, członek inicjatywy „Chcemy całego życia".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Już za kilka miesięcy emerytury wzrosną! Musisz spełnić jeden warunek

2. W końcu. Szymon Hołownia komentuje sprawę swojej prezydentury

3. Siostra Kory opowiedziała o traumie z domu dziecka, prowadzonego przez zakonnice. "Rozdzielono nas"

4. Prosty sposób na telemarketerów. Rozłączają się po wypowiedzeniu jednego zdania