. https://www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/26887935603Źródło: https://www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/26887935603
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Stycznia 2020

500 plus dla obojga rodziców? Jest wyrok

500 plus jest świadczeniem, które od ubiegłego roku wypłacane jest na każde dziecko. Co jednak w sytuacji, gdy w przypadku rozwodu sąd nie sprecyzował, jak ma wyglądać opieka nad dziećmi? Decyzję w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny.

"Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci stanowi, iż świadczenie z programu 500 plus przysługuje ojcu, matce, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu dziecka", przypomina "Radio ZET".

"Rzeczpospolita" opisuje sprawę ojca dwóch córek, który nie dostawał połowy świadczenia, mimo że, jak twierdził, jest "faktycznym opiekunem" swoich dzieci.

TVP odpowiada na TVP odpowiada na "Tylko nie mów nikomu". Kurski pokazał zwiastunCzytaj dalej

500 plus dla obojga rodziców tylko w szczególnych przepadkach

Gazeta opisuje sprawę sądową ojca dwóch córek, który rozwiódł się ze swoją dotychczasową żoną. Opieka nad dziećmi została przyznana matce, jednak, jak czytamy, ojciec wspomnianej dwójki wciąż brał aktywny udział w ich wychowaniu. W ciągu miesiąca dzieci przebywały z matką jedynie o 6 dni dłużej. Pomimo tego ojcu nie została przyznana połowa świadczenia. Pozwalają na to przepisy dotyczące naprzemiennej opieki nad dziećmi.

Ojciec skierował sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO nie przychyliło się jednak do wniosku mężczyzny o podziale świadczenia 500 plus, wobec czego sprawa trafiła następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Jak podaje "Radio ZET", ojciec argumentował "naruszenie zasady prawdy obiektywnej i niewłaściwe przeprowadzenie postępowania dowodowego w sprawie polegające na braku wszechstronnego i wyczerpującego ustalenia stanu faktycznego".

Wniosek ojca ponownie został jednak oddalony. Zdaniem sądu, by można było orzec opiekę naprzemienną, konieczna jest decyzja sądu rodzinnego.

Sprawę zakończył Naczelny Sąd Administracyjny, podtrzymując decyzję poprzednich instytucji. Decyzją NSA 500 plus dla obojga rodziców może zostać przyznane jedynie w przypadku, gdy sąd rodzinny wydał specjalne oświadczenie lub w przypadku porozumienia pomiędzy obojgiem rodziców.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nowa ulga wchodzi w życie. Będziesz miał miesiąc, żeby dopełnić formalności i móc zaoszczędzić kilkaset złotych

2. Policjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kraty

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News