500 plus zastąpione przez bykowe?. needpix.comŹródło: needpix.com
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 9 Grudnia 2019

Czy bezdzietni i single będą płacić podatek? Bykowe, jako alternatywa dla 500 plus

500 plus, choć nie można mu odmówić wyciągnięcia tysięcy dzieci ze skrajnego ubóstwa, nie spełnił podstawowych założeń. Program miał przyczynić się do istnego baby boomu. Wskaźniki demograficzne jednak ledwie drgnęły a sama minister rozwoju przyznała, że rząd nie będzie decydował się na podobne, socjalne rozwiązania. Czy to oznacza powrót tematu bykowego?

Podatek, "karzący" osoby niezamężne i bezdzietne, już kiedyś funkcjonował w kraju. Za czasów PRL płaciły go najpierw osoby powyżej 21. a później 25. roku życia. Geneza samej jego nazwy jest zaskakująca - w XVI wieku bykowe otrzymywali właściciele byków za pokrycie krów.

Temat podatku wrócił na tapetę, kiedy w czerwcu redakcja "Rzeczpospolitej" dotarła do niejawnego dokumentu, świadczącego o rozważaniu przez rząd wprowadzenie tego rozwiązania. Miesiąc później, w specjalnym komunikacie prasowym, Elżbieta Witek zapewniała, że "nie są i nie będą prowadzone żadne prace nad opodatkowaniem osób bezdzietnych".

Ksiądz gwałcił Iwonę, od kiedy skończyła 12 lat. Kazał jej o tym mówić w konfesjonaleKsiądz gwałcił Iwonę, od kiedy skończyła 12 lat. Kazał jej o tym mówić w konfesjonaleCzytaj dalej

Sytuacja gospodarcza jest jednak bardzo dynamiczna a Prawo i Sprawiedliwość, w bieżącej kadencji, mierzy się z kolejnymi problemami. Jednym z nich jest spadek wartości 500 plus oraz nieskuteczność programu, w kontekście zakładanego, wzrostu demograficznego. Jak przyznała sama minister Emilewicz, podobne rozwiązania nie będą już wdrażane, a rząd skupi się na wspieraniu rodzin wielodzietnych. W wywiadzie, którego udzieliła na łamach "Business Insider" szczególnie intryguje jedno, niejasne sformułowanie.

500 plus nie będzie. Co w zamian?

Emilewicz, w kontekście wspierania rodzin wielodzietnych, powiedziała o promowaniu "mody na rodzinę". Co to może oznaczać? Według minister, podążanie za trendami obowiązującymi w niektórych, zachodnich państwach. Emilewicz nie skonkretyzowała swojej wypowiedzi. Wiemy jednak, że w Niemczech bezdzietni powyżej 23. roku życia płacą wyższe o 0,25 pkt proc. składki na ubezpieczenia społeczne. Francja z kolei stosuje tzw. "iloraz rodzinny", udzielając dyspensy rodzinom wielodzietnym.

Czy to oznacza powrót tematu bykowego w Polsce? PiS może mieć w tym kontekście nie lada orzech do zgryzienia. Z jednej strony podatek zasiliłby budżet państwa w pokaźną sumę, której brakować może na wypłatę 13. i 14. emerytur. Z drugiej - według sondażu przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski, przeciwko temu rozwiązaniu opowiada się aż 3/4 Polek i Polaków. Tymczasem, w obozie rządzącym zwolenników bykowego nie brakuje. Za jego wprowadzeniem opowiadał się m.in. w 2018 roku wiceminister infrastruktury i rozwoju Artur Soboń.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek

2. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać

3. Gwiazdor "Top Model" cudem uszedł z życiem. Poruszająca historia

4. Emerytury w 2020 będą wyższe. Wiemy, o ile dokładnie

5. Irena Santor ma dziś urodziny. Wiedzieliście, ile lat ma diwa?

6. Media dotarły do informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Konieczna jest kolejna operacja