500 plus mogło okazać się niewystarczającą pomocą, by wysłać Polki i Polaków na wakacje.. flickr.com/Narodowy Bank Polski (CC BY-ND 2.0)Źródło: flickr.com/Narodowy Bank Polski (CC BY-ND 2.0)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Lipca 2020

500 plus jednak nie wystarczy. Ważne informacje na temat świadczenia w wakacje

500 plus na wakacje, czyli proponowany przez rząd bon turystyczny, mógł okazać się niewystarczającą pomocą, by wysłać Polki i Polaków na wypoczynek urlopowy. Z danych opublikowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że ogromna część obywateli odpuści sobie tegoroczny wyjazd na wczasy.

Proponowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości bon turystyczny miał zachęcić Polki i Polaków, by ci tłumnie ruszyli na krajowy wypoczynek, wspomagając tym samym gospodarkę liżącą rany po lockdownie spowodowanym epidemią koronawirusa, a także żyjących z turystyki przedsiębiorców. Wiele wskazuje na to, że oferowane przez rządzących tzw. 500 plus na wakacje nie było wystarczającą zachętą, by na wypoczynek urlopowy ruszyła większa część obywateli.

Po latach dziennikarka ujawniła, co stało się w TVN po katastrofie smoleńskiej. Trudno powstrzymać emocjePo latach dziennikarka ujawniła, co stało się w TVN po katastrofie smoleńskiej. Trudno powstrzymać emocjeCzytaj dalej

500 plus na wakacje nie wystarczyło

Szczegóły analizy dokonanej przez Polski Instytut Ekonomiczny przytacza serwis radiozet.pl. Z danych opublikowanych przez PIE wynika, że ponad połowa Polek i Polaków nie planuje w tym roku wyjazdu na urlop. Plany rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczące zwiększenia popytu na krajowe usługi turystyczne najwyraźniej nie udały się zatem w pełni. Co ciekawe, powodem decyzji o pozostaniu w domu nie zawsze są kwestie finansowe.

Lidl od jutra czekać może oblężenie. Właśnie poznaliśmy najnowsze ofertyLidl od jutra czekać może oblężenie. Właśnie poznaliśmy najnowsze ofertyCzytaj dalej

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjazdu na tegoroczne wczasy nie planuje aż 58 procent respondentów. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 42 procent badanych. Jak wskazuje Radio Zet, zaledwie co trzecia myśli o spędzeniu wypoczynku w kraju.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Podjęto natychmiastową decyzję o zamknięciu. Zagrożenie dla Polaków jest zbyt duże 2. Opłaty wyższe o 1000 proc. W jednym polskim mieście już pojawił się postulat 3. Na wakacyjnym bonie 500 plus można nieźle zarobić? Trzeba jednak poczekać 3 tygodnie

I choć, jak wspomniano powyżej, powodem swoistej niechęci do wyjazdu na urlop nie zawsze były pieniądze, nie sposób zaprzeczyć, że spowodowana epidemią wirusa kwarantanna nierzadko miała negatywny wpływ na sytuację finansową obywateli. Dodajmy, że wyjazd na wakacje planuje 64 proc. pytanych z grupy o najlepszej sytuacji materialnej. Z grupy, której zasobność portfela przedstawia się najgorzej, plany wyjazdu na urlop deklaruje jedynie 29 proc. uczestników badania.

"Ponad połowa badanych (54 proc.) deklaruje, że pandemia nie miała wpływu na zmianę sytuacji finansowej ich gospodarstw domowych. Z kolei dla 1/3 ten wpływ okazał się negatywny. Pogorszenie sytuacji finansowej w stosunku do lutego 2020 r. częściej wskazywały kobiety (57 proc.), a także osoby z wykształceniem wyższym (39 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast (41 proc.).", czytamy w komunikacie przedstawicieli PIE. Wskazano, że możliwość oszczędności w perspektywie najbliższych 3 miesięcy widzi jedynie 40 proc. respondentów.

Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 2-letnia córeczka znanego sportowca. Miała raka mózgu i kręgosłupa
  2. Pilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkół
  3. Bosak o konwencji stambulskiej: sfałszowany polski tekst
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Mieli spędzić rodzinny czas na plaży. Rodzice odwrócili wzrok tylko na chwilę. Sytuacja nabrała rozpędu

Źródło: radiozet.pl / twitter

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!