Profilaktyka 40 plus. fshoq.comŹródło: fshoq.com
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Lutego 2020

Do 500 plus i podwyżek emerytur dochodzi kolejny, choć spóźniony program. Został oficjalnie ogłoszony przez ministerstwo

500 plus oraz podwyżki emerytur, wdrażane przez rząd Zjednoczonej Prawicy, z pewnością usatysfakcjonowały miliony Polek i Polaków. Część osób, nieposiadających dzieci i niepobierających jeszcze emerytury, pozostawiły jednak bez żadnego, dedykowanego świadczenia. Teraz tę lukę zalepić ma ogłoszony przez ministerstwo zdrowia program, który wejść w życie miał już jakiś czas temu.

Mowa o zapowiadanym jeszcze przed wyborami parlamentarnymi programie Profilaktyka 40 Plus. Choć w życie miał wejść w ciągu stu dni od zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości, ministerstwo zdrowia dopiero teraz zdradza jego szczegóły.

Co łączy Martę Kaczyńską z Dudą? Sekrety ich relacji, o których nikt nie mówiCo łączy Martę Kaczyńską z Dudą? Sekrety ich relacji, o których nikt nie mówiCzytaj dalej

500 plus dla rodziców, wyższe emerytury dla seniorów i seniorek. Profilaktyka dla osób po 40. roku życia

Program objąć ma osoby w wieku od 40 do 65 lat. Z szacunków restortu wynika, że jest ich około 11 milionów. Będą one mogły skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych co 5 lat, w ramach medycyny pracy bądź podstawowej opieki zdrowotnej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Za niepozorny SMS zapłacisz majątek. Uwaga na naciągaczy
2. Policjanci zapukali do drzwi, usłyszeli skrzypienie z wersalki. 38-latek trafił do więzienia

Co dokładnie będziemy mogli zbadać w ramach programu? Szerokie badanie krwi, pomiar tętna oraz ciśnienia. Otrzymamy również ocenę czynników wystąpienia chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.

- Program badań profilaktycznych skierowany jest do Polaków w wieku od 40 do 65 roku życia.  Skorzystać z nich będą mogły wszystkie osoby, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 Plus chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne - zdiagnozować je, gdy nie dają jeszcze żadnych niepokojących objawów - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Program finansowany jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego koszt to  ok. 1,8 mld w ciągu pięciu lat. Pierwsze badania wykonać będzie można wraz z początkiem 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Erna nie mogła się podnieść. Akcja strażaków w warszawskim zoo
  2. Wciąż możesz je mieć między gratami. Jednego jesteś w stanie sprzedać nawet za ponad 1 tys. zł
  3. Okrzyknięto go „ulicznym weterynarzem”. Uratował ponad 400 zwierząt, nie chciał pieniędzy
  4. ZUS poniżył chorego na raka. "Kazała mu czytać kartkę na drzwiach"
  5. Radio Maryja promuje oburzające tezy na temat księży wykorzystujących dzieci. "Trzeba powiedzieć dość"
  6. Koronawirus w dwóch krajach graniczących z Polską. Najnowszy przypadek potwierdzony