Do 500 plus i podwyżek emerytur dochodzi kolejny, choć spóźniony program. Został oficjalnie ogłoszony przez ministerstwo
500 plus oraz podwyżki emerytur, wdrażane przez rząd Zjednoczonej Prawicy, z pewnością usatysfakcjonowały miliony Polek i Polaków. Część osób, nieposiadających dzieci i niepobierających jeszcze emerytury, pozostawiły jednak bez żadnego, dedykowanego świadczenia. Teraz tę lukę zalepić ma ogłoszony przez ministerstwo zdrowia program, który wejść w życie miał już jakiś czas temu.
Mowa o zapowiadanym jeszcze przed wyborami parlamentarnymi programie Profilaktyka 40 Plus. Choć w życie miał wejść w ciągu stu dni od zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości, ministerstwo zdrowia dopiero teraz zdradza jego szczegóły.
500 plus dla rodziców, wyższe emerytury dla seniorów i seniorek. Profilaktyka dla osób po 40. roku życia
Program objąć ma osoby w wieku od 40 do 65 lat. Z szacunków restortu wynika, że jest ich około 11 milionów. Będą one mogły skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych co 5 lat, w ramach medycyny pracy bądź podstawowej opieki zdrowotnej.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Za niepozorny SMS zapłacisz majątek. Uwaga na naciągaczy
2. Policjanci zapukali do drzwi, usłyszeli skrzypienie z wersalki. 38-latek trafił do więzienia
Co dokładnie będziemy mogli zbadać w ramach programu? Szerokie badanie krwi, pomiar tętna oraz ciśnienia. Otrzymamy również ocenę czynników wystąpienia chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.
- Program badań profilaktycznych skierowany jest do Polaków w wieku od 40 do 65 roku życia. Skorzystać z nich będą mogły wszystkie osoby, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 Plus chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne - zdiagnozować je, gdy nie dają jeszcze żadnych niepokojących objawów - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
Program finansowany jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego koszt to ok. 1,8 mld w ciągu pięciu lat. Pierwsze badania wykonać będzie można wraz z początkiem 2021 roku.
ZOBACZ TAKŻE:
- Erna nie mogła się podnieść. Akcja strażaków w warszawskim zoo
- Wciąż możesz je mieć między gratami. Jednego jesteś w stanie sprzedać nawet za ponad 1 tys. zł
- Okrzyknięto go „ulicznym weterynarzem”. Uratował ponad 400 zwierząt, nie chciał pieniędzy
- ZUS poniżył chorego na raka. "Kazała mu czytać kartkę na drzwiach"
- Radio Maryja promuje oburzające tezy na temat księży wykorzystujących dzieci. "Trzeba powiedzieć dość"
- Koronawirus w dwóch krajach graniczących z Polską. Najnowszy przypadek potwierdzony