500 plus. Flickr/Olgierd RudakŹródło: Flickr/Olgierd Rudak
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 27 Listopada 2020

Czy 500 plus to za mało? Rząd rozważa nowe świadczenie, mogłoby trafić tylko do części Polaków

Czy program 500 plus zostanie uzupełniony o kolejny dodatek dla matek, które zdecydują się na urodzenie drugiego dziecka? Jest oficjalna odpowiedź ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Warto się zainteresować i przygotować.

Przedstawicielka Platformy Obywatelskiej postanowiła skierować do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapytanie w sprawie planowanego uzupełnienia programu 500 plus. Odpowiedź może zaskakiwać. 

Aleksandra Gajewska podaje, że dwa lata temu, 14 kwietnia Beata Szydło zapowiedziała wdrożenie kolejnych rozwiązań, celem znacznego wsparcia polskiego systemu demograficznego. Działania prorodzinne miały być prowadzone w ramach programu "Mama Plus". Obietnica ta została złożona podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz całej Zjednoczonej Prawicy.

Tadeusz Rydzyk już się nie ukryje. Możliwość kontroli jego interesówTadeusz Rydzyk już się nie ukryje. Możliwość kontroli jego interesówCzytaj dalej

Czy program 500 plus zostanie rozszerzony? Trwają prace w resorcie rodziny

Ówczesnej członkini rządu wtórowała była już ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska. Wskazywano, że beneficjentkami nowych rozwiązań będą kobiety, które zdecydowały się na urodzenie drugiego dziecka w ciągu dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka. Gajewska w interpelacji określiła modernizację 500 plus jako "premię za szybkie rodzenie"

Posłanka Platformy Obywatelskiej z Warszawy zwróciła uwagę na kolejną obietnicę twarzy programu 500 plus. 4 miesiące później, 27 sierpnia Beata Szydło miała uzupełnić swoje obietnice podczas spotkania z wyborcami w Bielsku-Białej. Wówczas mówiła o szczególnym wsparciu emerytalnym dla matek co najmniej czworga dzieci.

Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? "Milionerzy" potrafią zaskakiwaćCzytaj dalej

Gajewska zaznacza, że projekt miał być przygotowywany w 2018 roku, jednak do dziś nie został przedłożony do laski marszałkowskiej. "Nie poznaliśmy jego podstawowych założeń" - dodaje w interpelacji dotyczącej wsparcia socjalnego oraz modernizacji 500 plus. 

Szczegółowe odpowiedzi przekazała podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Barbara Socha, bo o niej mowa, wskazała na prawdopodobny wpływ 500 plus na decyzję o wychowywaniu drugiego dziecka. W zeszłym roku drugie urodzenia, w całkowitej liczbie urodzeń, wyniosły 35,74%. Stanowi to także spadek o 2,26 pkt procentowych względem 2018 roku. 

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

"Można przypuszczać, że więcej kobiet zdecydowało się na macierzyństwo i urodzenie pierwszego dziecka po wzroście pomocy finansowej na wychowanie dzieci przez zasiłek wychowawczy 500+, który obowiązuje od 2017 roku" - czytamy w odpowiedzi do Aleksandry Gajewskiej. W 2019 roku bezwzględna liczba drugich urodzeń wyniosła aż 134 tysięcy. Ogólna liczba zaś wyniosła 374,9 tysiąca.

"W miastach liczba dzieci, które urodziły się drugie w kolejności, wyniosła 79,1 tys., a na wsiach 54,8 tys." - dodaje przedstawicielka resortu. Działania programu 500 plus są stale obserwowane przez rząd oraz poddawane dogłębnej analizie. Wiemy też, że wciąż trwa debata nad wdrożeniem "premii". Socha deklaruje zaś, że projekt musi zostać rozszerzony o szeroki zestaw działań na rzecz rozwoju rodziny.

- Stale obserwuje się i poddaje analizie różne instrumenty polityki rodzinnej, zarówno o charakterze finansowym, jak i innego rodzaju. Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac - przekazała Socha, cytowana przez Radio ZET.

Wszystko wskazuje na to, że po zakończeniu dwuletnich już prac 500 plus być może zostanie więc uzupełnione o "Mamę plus". 

wtv.pl - portal informacyjny"Łączą nas bez względu na wiarę i przekonania". Agata Duda z niespodziewanym przekazem podczas akcji charytatywnejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Dwuletni Szymonek walczy z czasem. Jego serduszko jest podziurawione
  2. Sałatka jarzynowa według Ewy Wachowicz, istne arcydzieło. Gwiazda dodaje kontrowersyjny składnik, ludzie nie mogą uwierzyć
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Znalazł sposób, jak obejść obostrzenia. Wszystko opowiedział. Właściciel hotelu jednak przyjmie gości
  7. Wmawiano nam nieprawdę. Ujawniono ważne informacje o graczach, wyniki badań są jednoznaczne

Źródło: Sejm.gov / Radio ZET