Czy flagowy program PiS, 500 plus, jest zagrożony?. Pixabay.com/jatocreate
Źródło: Pixabay.com/jatocreate
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 23 Października 2020

PiS zabierze 500 plus? Niepokojące doniesienia, rząd ma szukać pieniędzy

Pieniądze trafiające do rodzin w ramach wypłaty świadczeń 500 plus, już niedługo mogą przestać być tak oczywistym zastrzykiem gotówki, jak dotychczas. Okazuje się, że rządzący zmuszeni są do zastanowienia się nad tym, czy budżet jest w stanie wspierać polskie rodziny, w tak szczodrym wymiarze.

Kiedy Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy, obiecywało, że polskie rodziny otrzymają wsparcie w ramach programu 500 plus. Obecnie perełka w koronie polityki prorodzinnej partii rządzącej jest poważnie zagrożona. Informacje docierające z Sejmu mogą wywołać niepokój w wielu domach. Czy PiS zmuszony będzie do rezygnacji z programu 500 plus? W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa budżet państwa jest wyjątkowo obciążony, a niespodziewane wydatki zmuszają do refleksji na temat wydatków, które można ograniczyć.

Dariusz Gnatowski przechodził ogromne cierpienie nie tylko przed śmiercią, był załamany. Przykre szczegóły stanu zdrowia wyszły na jawDariusz Gnatowski przechodził ogromne cierpienie nie tylko przed śmiercią, był załamany. Przykre szczegóły stanu zdrowia wyszły na jawCzytaj dalej

Co dalej z 500 plus? Czy niedługo pieniądze przestaną być wypłacane rodzinom przez państwo?

Niestety 500 plus okazało się dużym obciążeniem z racji obecnej sytuacji na całym świecie, a w szczególności nad Wisłą. Nikt nie spodziewał się, że wybuchnie pandemia koronawirusa, a w związku z nią pojawią się nieprzewidziane i wyjątkowo kosztowne wydatki. Pojawiła się konieczność wsparcia zamkniętych biznesów oraz ludzi, którzy z dnia na dzień stali się bezrobotni i nie mogli odnaleźć się na mocno dotkniętym kryzysem rynku pracy. Pieniądze nie pojawiają się jednak w budżecie znikąd, a rząd nie posiada własnych oszczędności. Wszystko, co wydaje, pochodzi z podatków ściąganych od obywateli. Niestety nie jest to worek bez dna, o czym zaczyna się właśnie przekonywać PiS. Pojawiły się informację, że 500 plus jest obecnie sporym obciążeniem i możliwe, iż będą konieczne korekty w sposobie wypłacania pieniędzy.

O problemie związanym z programem 500 plus alarmuje, chociażby Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. INNPoland podawało, że dotychczasowe praktycznie całościowe poparcie w klubie PiS dla wypłacania rodzicom świadczeń pieniężnych na dzieci zaczyna być przeszłością. ZPP wprost mówi, że rząd musi zrezygnować z szeregu aspektów polityki społecznej i rodzinnej, w tym 500 plus, gdyż w przeciwnym wypadku zwyczajnie budżet tego nie wytrzyma. Już teraz konieczne jest wprowadzenie zmian, a w momencie, gdy nic nie zostanie zmienione, to uchwalony budżet równie dobrze może znaleźć się w koszu.

Ograniczenia w poruszaniu się, cała Polska czerwoną strefą. Pilna konferencja ws. nowych, radykalnych obostrzeńOgraniczenia w poruszaniu się, cała Polska czerwoną strefą. Pilna konferencja ws. nowych, radykalnych obostrzeńCzytaj dalej

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ostro o 500 plus

- Rozwój epidemii COVID-19 cechuje się jak do tej pory, wysokim poziomem niepewności. Nie mamy pełnej wiedzy o mechanizmie działania wirusa, nie wiemy również, w jaki sposób będzie mutował. Należy zatem przygotować się również do negatywnego scenariusza zakładającego kolejną falę epidemii na wiosnę 2021 roku. […] Wziąwszy to pod uwagę, apelujemy o rewizję zaplanowanych na przyszły rok wydatków socjalnych - przekazało ZPP, które nie ukrywa, że ma nadzieję, że rządzący zdecydują o wycofaniu się z obiecanego rozszerzenia świadczenia wypłacanego w ramach programu 500 plus. To jednak nie wszystko, co wskazywane jest przez związek jako coś, co może realnie wpłynąć na poprawę finansową państwa.

Realne wyliczenia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mówią o oszczędności budżetowej wynoszącej nawet 45 mld złotych. ZPP wskazuje, że przy rezygnacji z rozszerzenia 500 plus, 13. i 14. emerytury oraz programu „Dobry start” finansującego wyprawki szkolne przyniesie realne pieniądze, które pozostaną w zapasie na trzecią falę zachorowań prognozowaną na wiosnę 2021 roku. Poparcie dla szeregu świadczeń wypłacanych przez państwo to realna kość niezgody w polskim społeczeństwie. Potwierdzają to przeprowadzane badania poruszające temat 500 plus.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Dziennikarze dotarli do nagrania rozmowy Jarosława Kaczyńskiego. "Podobno jest źle"
2. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
3. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę

Nie tylko członkowie PiS coraz mniej popierają 500 plus, podobne zdanie mają Polacy

Jak podaje portal INNPoland, powołując się na badania przeprowadzone na panelu Ariadna dla money.pl, że aż 62 proc. pytanych Polaków chętnie poparłoby wprowadzenie ograniczeń w wypłacaniu 500 plus. Przewija się pomysł, aby pieniądze trafiały do tylko do rodzin, gdzie co najmniej jeden z rodziców pracuje. Ograniczyłoby to patologie związane z wyzyskiwaniem wsparcia programu socjalnego mającego realnie poprawić standard życia najbiedniejszych rodzin. Czy zasięg programu 500 plus zostanie ograniczona?

INNPoland wskazuje, że ZPP z niepokojem zaznacza, że rządzący nie przewidzieli w projekcie budżetu „żadnej poduszki finansowej na wypadek trzeciej fali wirusa”. Brak dalekosiężnych decyzji może okazać się wyjątków dotkliwy, co zauważamy już dziś. Przez okres wakacyjny czas nie został wykorzystany należycie na stworzenie procedur na drugą falę zakażeń i efekty w postaci lawinowego wzrostu nowych pacjentów z koronawirusem spowodował konieczności wprowadzenia wyjątkowo surowych obostrzeń. Nie ma oficjalnych informacji na temat tego, czy PiS zdecyduje się ostatecznie na wprowadzenie regulacji.

Pawłowicz mówiła o Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieciCzytaj dalej

Źródło: INNPoland

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niedawno był ślub, teraz Martyna Wojciechowska przekazała kolejną radosną wiadomość. Fani są zachwyceni
  2. Ksiądz skrytykował maseczki z ambony. Policja wyniosła go z kaplicy na oczach zrozpaczonych wiernych (VIDEO)
  3. Wiele osób będzie oburzonych. Wiadomości TVP wzięły się za kultowego dziennikarza
  4. Nieodpowiedzialne zachowanie gwiazdy TVP. Wyjechała na Kanary, wywołała skandal i oburzenie wśród internautów
  5. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  6. Lekki i puszysty, po prostu ideał. Najlepszy przepis na biszkopt, który zawsze się udaje