500 plus. KPRMŹródło: KPRM
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 23 Lipca 2020

Prawda o 500 plus wyszła na jaw. Eksperci nie mają najmniejszych wątpliwości, pokazali dowody

500 plus - sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości zupełnie nie spełnił pokładanych w nim założeń pro-demograficznych. Według najnowszych danych GUS dane dotyczące urodzeń są w Polsce gorsze niż przed wprowadzeniem programu. Polska weszła również w najgłębszy od czasu II WŚ dołek demograficzny.

W ciągu ostatniego roku polski deficyt demograficzny wyniósł 40 000. Oznacza to, że aż 40 000 osób więcej zmarło niż się urodziło. W maju urodziło się 29 tys. dzieci (30,9 tys. rok temu). W czerwcu urodziło się 31,2 tys. (28,4 tys. rok temu). Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 369,7 tys. W ostatnich 12 miesięcy zmarło 409,5 tys. osób. Oznacza to, że w szerokiej, rocznej perspektywie zanotowaliśmy ogromny deficyt.

ZUS rusza z całkowicie nową usługą, powinni o niej wiedzieć wszyscy rodzice. Chodzi o wypłaty dodatkowego 500 plusZUS rusza z całkowicie nową usługą, powinni o niej wiedzieć wszyscy rodzice. Chodzi o wypłaty dodatkowego 500 plusCzytaj dalej

500 plus a demografia

Niestety trend deficytu demograficzny utrzymuje się od kilku lat. Różnica pomiędzy liczbą zgonów a urodzeń wynosiła w 2019 roku 35 tys. W ostatnich miesiącach deficyt tylko się pogłębił. Ujemny przyrost naturalny w Polsce trwa od 2013 roku.

Zrobiłeś już plany na weekend? Wszystko może zostać zrujnowane, prognozy nie są sprzyjająceZrobiłeś już plany na weekend? Wszystko może zostać zrujnowane, prognozy nie są sprzyjająceCzytaj dalej

Program 500 plus w podstawowych założeniach miał za pomocą transferów socjalnych doprowadzić do odwrócenia trendu niżu demograficznego. Już teraz wiadomo, że pod tym względem program poniósł całkowitą porażkę. Analizę skutków 500 plus przeprowadził ekonomista dr Rafał Mundry. - GUS: W kwietniu urodziło się 28,5 ty.s dzieci (rok temu 32,2 tys.) Zmarło 34,5 tys. (35,5 tys.) Przez ostatnie 12 miesięcy urodziło się 368,8 tys. dzieci Najmniej stycznia 2016 Gdy wprowadzano 500+ rodziło się 372,8 tys Dziś rodzi się mniej - czytamy na jego profilu na Twitterze.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Popularny bank odkrył karty. Zysk spadł o 80%, 110 oddziałów do likwidacji
 

Zdecydowanie podkreślono, że tylko posłowie PiS nie podpisali się pod rezolucją, która w opinii redaktorów TVP może odebrać "pomoc dla ofiar koronawirusa".

500 plus zdecydowanie spełniło za to założenia socjalne. Według prof. dr hab. Ryszard Szarfenberg, "program „Rodzina 500 plus” sukcesywnie ogranicza zjawisko ubóstwa". Bez wątpienia ograniczono również skrajne ubóstwo. Według danych GUS stopa tego rodzaju ubóstwa spadła w 2017 roku do 3,1%. - Tak istotna redukcja ubóstwa nastąpiła w naszym kraju m.in. dzięki wprowadzonym pakietom socjalnym, takim jak świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus, a także wskutek pozytywnych zmian na rynku pracy, np. dynamicznego wzrostu płacy minimalnej - tłumaczy Ministerstwo Przedsiębiorczości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Uwaga kierowcy, zabierają prawa jazdy na potęgę. Możesz je stracić nie tylko za prędkość
  3. Komitet Trzaskowskiego oficjalnie domaga się powtórzenia wyborów
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Uciekali przed horrorem. Mieli tylko jedno wyjście. Dramat w Europie. Nagranie wbija w fotel

Źródło: Gazeta.pl