500 plus dla emerytów. flickr.comŹródło: flickr.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Lutego 2020

500 plus dla emerytów w 2020 roku. Co zrobić, aby dostać?

500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz pobierającym zasiłek pielęgnacyjny to nowe świadczenie przysługujące również emerytom i rencistom. Choć świadczenie jest stosunkowo świeże, ZUS informuje, że trafia do coraz szerszego grona beneficjentów.

Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wynika, że z nowego świadczenia, nazywanego powszechnie "500 plus dla niepełnosprawnych", korzysta obecnie przeszło 400 tys. osób.

Portal money.pl przypomina, że suma złożonych wniosków to 464,4 tys. Nietrudno zatem obliczyć, że ZUS oraz pozostałe uprawnione do tej decyzji organy rozpatrzyło negatywnie wnioski ponad 64 tys. osób.

Zdecydowaną większość osób korzystających ze świadczenia stanowią kobiety. Zdaniem money.pl jest ich 64 proc.

TVP bije rekordy żenady. ,,WiadomościTVP bije rekordy żenady. ,,Wiadomości" o Lichockiej, odwrócili kota ogonemCzytaj dalej

500 plus dla emerytów

Świadczenie dla osób niesamodzielnych to swoiste "500 plus" przysługujące tym, którzy ukończyli 18 rok życia, są niezdolni do samodzielnej egzystencji oraz posiadają orzeczenie potwierdzające ich całkowitą niepełnosprawność.

Wprowadzono jednak limit dochodowy. Decyzją Senatu, który zaakceptował poprawki zgłoszone uprzednio przez polityków PiS, będzie to 1600 zł brutto. Obowiązuje również tzw. zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że kwota maleje, gdy emerytury i renty osoby pobierającej świadczenie przekraczają 1100 zł. Dla przykładu: osoba, której wartość emerytury wynosi 1300 zł, uzyska świadczenie uzupełniające w kwocie 300 zł.

– Celem ustawy jest dodatkowe wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących osób w postaci świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją oraz opieką medyczną. Co ważne, zaproponowane przez nas rozwiązanie ma charakter systemowy, nie jednorazowy, którego celem jest poprawa sytuacji osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w perspektywie długofalowej – zapewniała cytowana przez portal "nowosci.com.pl" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

By otrzymać świadczenie, należy złożyć oficjalny wniosek w organie, który uprzednio wydał orzeczenie o niepełnosprawności.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

2. Koronawirus na nowym kontynencie. Zaatakował w turystycznym raju, uwielbianym przez Polaków

3. 15-latka upuściła telefon do wanny. Stwierdzono zgon

4. Rząd zapewnił jednej z grup zawodowych prezent na walentynki. Wydał 300 mln zł

5. Zakochana w Andrzeju Dudzie fanka nie odpuszcza. Teraz publikuje wiadomości

6. Szczegóły z życia Marty Kaczyńskiej były długo utajnione. Nikt o nich nie wiedział w latach prezydentury jej ojca