Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa 24.06.2019. Inauguracji akcji informacyjnej dotyczacej programu #Rodzina 500+ z udzialem premiera Mateusza Morawieckiego N/z: Mateusz Morawiecki. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 13 Stycznia 2021

Uwaga, rodzice. Padł ważny termin dla pobierających 500 plus, znamy szczegóły

Ze względu na zmiany w programie "Rodzina 500 +" zakładające wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego świadczenia od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., w bieżącym roku nabór wniosków o wypłatę pieniędzy na każde dziecko rozpocznie się już 1 lutego i potrwa do końca kwietnia.

Wprowadzony w roku 2016 program "Rodzina 500+" to program finansowego wsparcia rodzin, w ramach którego polskim rodzinom przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. 

Od roku 2019 przyznanie świadczenia nie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Program ma na celu wpłynięcie na wzrost liczby urodzeń oraz ograniczenie ubóstwa. Jak dowiadujemy się ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), ma także stanowić "inwestycję w rodzinę" i poprawić jakość życia "wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu".

O 500 plus występować mogą także opiekunowie prawni dzieci. Świadczenie nie jest jednak przyznawane z urzędu - w celu otrzymania go każda rodzina musi złożyć wniosek, na podstawie którego następuje przyznanie prawa do świadczenia na okres 1 roku

W przegłosowanej przez Sejm w grudniu ustawie budżetowej na rok 2021 na sfinansowanie programu przeznaczono 41 mld zł. Ze względu na wprowadzone w tym roku zmiany w programie, zgodnie z którymi okres rozliczeniowy świadczenia potrwa od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., zmienił się także termin naboru wniosków.

Wnioski, które można składać za pomocą bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia albo Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przyjmowane będą od 1 lutego do końca kwietnia. Dopiero w kwietniu pojawi się możliwość składania wniosków w formie tradycyjnej, bezpośrednio do urzędu.

Na plaży znaleźli jedynie ubrania, ruszyły pilne poszukiwania. Co mogło się wydarzyć w Kołobrzegu?Na plaży znaleźli jedynie ubrania, ruszyły pilne poszukiwania. Co mogło się wydarzyć w Kołobrzegu?Czytaj dalej

Efekty 500 plus

Chociaż 500 plus jest sztandarowym programem społecznym koalicji rządzącej, to jednak jego skuteczność bywa kwestionowana. Świadczenie rodzinne nie przełożyło się na zakładany wzrost liczby urodzeń, która po chwilowym wzroście spadła do poziomu sprzed wprowadzenia programu.

"Efekt 500+ wyparował. Rodzi się już tyle dzieci ile przed wprowadzeniem 500+ Suma krocząca urodzin za ostatnie 12 miesięcy to 372,2 tys dzieci. W kwietniu 2016, kiedy wprowadzono 500+ było to 372,8 tys." - pisał w ubiegłym roku ekonomista Rafał Mudry, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Efektów programu nie można jednak sprowadzać do kwestii demograficznych. W roku 2018 ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska zwracała także uwagę na aspekt "redukcji ubóstwa i przywrócenia rodzinom należnej im godności".

- Rodziny nie mówią o tym aspekcie takim materialnym, one po prostu odczuwają ten efekt, ale bardzo dużo rodzin mówi o tym aspekcie godnościowym. Mówią, że dla nich to jest ważne, że one stanęły na własnych nogach, że podniosły czoło, że przestaliśmy stygmatyzować, że odetykietowaliśmy patrzenie i ocenianie rodziny wielodzietnej, że to jest dla nich olbrzymia wartość - mówiła Rafalska podczas zorganizowanej w 2018 roku konferencji "Dwa lata z Rodziną 500+".

Źródło: rmf24.pl, Twitter / Rafał Mundry, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: