500 plus. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 1 Kwietnia 2020

Chcą zawieszenia 500 plus i 13. emerytur. Co będzie dalej?

500 plus i dodatki do emerytur to jedne z najważniejszych, bezpośrednich form pomocy socjalnej, na jakie Polki i Polacy mogli liczyć w ostatnich latach. Choć objęte nimi grupy zaliczyć można do najbardziej wrażliwych, a efekty świadczeń widać gołym okiem w statystykach, dotyczących naszej jakości życia, ich los zdaje się być niepewny w obliczu nadciągającego kryzysu gospodarczego.

Za ograniczeniem wydatków na wymienione świadczenia, opowiada się grono ekonomistów i ekonomistek. Adresatem kolejnego Alertu Gospodarczego jest rząd, a pod apelem podpisali się m.in. prof. Jerzy Hausner, prof. SGH dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak i prof. dr hab. Jan Czekaj.

Skandaliczny artykuł duchownego został usunięty, ale w sieci nic nie ginie. Znalazł sprzymierzeńcaSkandaliczny artykuł duchownego został usunięty, ale w sieci nic nie ginie. Znalazł sprzymierzeńcaCzytaj dalej

- W centrum polityki gospodarczej muszą być przedsiębiorstwa. Kluczową kwestią jest ich płynność finansowa. Bez niej rynek nie będzie działał, albo będzie działał w barbarzyńskiej formie. Dzisiaj bronienie rynku to zapewnianie płynności finansowej przedsiębiorstwom! - czytamy.

500 plus i emerytury na dalszy plan?

W obliczu nadciągającego kryzysu gospodarczego, twórcy apelu namawiają do obcięcia wydatków, które nie są obecnie, w ich pojmowaniu, strategiczne. To m.in. procent wydawany na zbrojenia, ale również na świadczenia socjalne.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pacjentka z podejrzeniem zakażenia pokazała, jak wygląda szpitalna kolacja. Przykry obraz
2. Dwie kolejne ofiary koronawirusa. Nie żyje pacjent z Warszawy, liczba wykrytych przypadków rośnie

– W szczególności na okres co najmniej 3 lat (2020-2022) trzeba zrezygnować z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Niezbędne będzie także zawieszenie na ten okres części sztywnych wydatków socjalnych w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500+ do poziomu sprzed jej rozszerzenia (na pierwsze dziecko) – czytamy w liście.

Wśród postulatów znalazło się również: odciążanie przedsiębiorców, powstrzymanie spirali zatorów płatniczych, dostarczenie przedsiębiorstwom dodatkowej płynności przez system bankowy. Naturalnie, nieuchronne zdaje się również zaciągnięcie wyższego długu publicznego. Wydatki państwa mogą sięgnąć 130-150 mld zł - dowiadujemy się z apelu.

Póki co rząd zapewnia, że wydatki na sztandarowe programy społeczne nie zostaną zmniejszone.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Dobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczyk
  3. Sąsiedzi uratowali ulubiony sklep. Właściciel odwdzięczył się w poruszający sposób, będzie pomagał najuboższym
  4. 13-latek jedną z najmłodszych ofiar wirusa na świecie. Media: nie miał chorób współistniejących
  5. Ksiądz głosił u Rydzyka niebezpieczne twierdzenia ws. wirusa. Biskup natychmiast zareagował
  6. Polscy turyści zalali Mazury podczas kwarantanny. Szukają noclegów "na dziko", oburzające zachowania

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News