14. emerytura. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 20 Lutego 2021

14. emerytura. Senat chce zmian w szczegółach przyznania świadczenia

Zgodnie z propozycją Senatu 14. emerytura miałaby trafić do wszystkich seniorów i seniorek, pobierających świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo i Sprawiedliwość proponuje zaś kryterium dochodowe na poziomie 2900 złotych.

  • Prawo i Sprawiedliwość chce, by seniorzy otrzymywali 13. emeryturę w kwietniu, a 14. w listopadzie. Propozycję rządu w Senacie przedstawiał sekretarz stanu w resorcie rodziny i polityki społecznej - Stanisław Szwed 
  • - to świadczenie jest potrzebne i należy się emerytom oraz rencistom - przekonywał. Obejmie ono wszystkich emerytów i rencistów, czyli 9 milionów 600 tysięcy Polek i Polaków. W przypadku świadczenia kwietniowego nie dojdzie do nałożenia progu dochodowego. 14. zaś nie trafi do osób przekraczających próg 2900 złotych 
  • Kwota, po waloryzacji na 2021 rok, wyniesie 1250,88 zł. Uprawnionych do skorzystania z programu będzie 7 milionów 900 tysięcy osób, czyli 94% świadczeniobiorców

W przypadku progu dochodowego do 14. emerytury będzie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". - Jeżeli czyjaś emerytura przekroczy kwotę 2 tysięcy 900 zł, to o to przekroczenie będzie miał on pomniejszoną kwotę najniższej emerytury - wyjaśniał Stanisław Szwed. Mechanizm umożliwi uzyskanie wsparcia aż milionowi 100 tysiącom seniorów. Dodatkowych pieniędzy nie otrzymają ci, którzy mogą liczyć na 4 tysiące 200 zł świadczenia.

14. i 13. emerytura, łącznie, będzie kosztować Skarb Państwa 22 miliardy zł. Wypłata pieniędzy nie będzie miała wpływu na osoby ubiegające się o zasiłki czy wsparcie z opieki społecznej. Dodatki nie będą podlegać potrąceniom czy egzekucjom. - Ta emerytura jest wolna od wszelkich tego typu działań - przekonuje Szwed.

Senat chce, by 14. emerytura dotarła do rąk wszystkich seniorów

Program socjalny będzie finansowany w ramach Funduszu Solidarnościowego. Jest to fundusz celowy, utworzony poprzez ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wzbudziło to sprzeciw Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Senatorzy uskarżali się na zabieranie pieniędzy innym, równie potrzebującym grupom społecznym. Inicjatywie rządu przyświecała idea wspierania społecznego, zawodowego, a także zdrowotnego osób z niepełnosprawnościami. 

 - Prawo i Sprawiedliwość oczekuje od nas, że spełnimy obietnice wyborcze, które dotyczyły m.in. tego czternastego świadczenia, obietnice rządu, obietnice partii. Szkoda, że nie jest to obietnica właśnie takiego systemowego podejścia do zmian. Chyba że ten system będzie polegał na tym, że obok trzynastek i czternastek kiedyś pojawią się także dwudziestki dwójki, dwudziestki trójki i dwudziestki czwórki - krytykował Marek Plura. 

Policjanci zjeżdżają do Zakopanego. Wzmożone kontrole już w ten weekendPolicjanci zjeżdżają do Zakopanego. Wzmożone kontrole już w ten weekendCzytaj dalej

- Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Solidarnościowego. To absolutnie nie dotknie osób niepełnosprawnych. Fundusz jest stabilny - odpierał sprawozdawca, polityk Prawa i Sprawiedliwości. Senat przegłosował jednak poprawkę, zmieniającą źródło finansowanie 14. emerytury. 51 członków izby wyższej wskazało, iż pieniądze powinny popłynąć z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Poprawkę próbowała torpedować partia rządząca. 

Każdy, kto pobiera świadczenia i zasiłki przedemerytalne, otrzyma 14-stkę w grudniu. Na przelew w styczniu będą mogły liczyć osoby, pobierające środki z ubezpieczenia społecznego rolników. Pieniądze będą przekazywane w gotówce lub w formie przelewu bankowego, w zależności, jaką formę preferuje emeryt.

Senatorowie doprowadzili również do zniesienia kryterium dochodowego, tak by pieniądze trafiły do wszystkich. Ostatecznie ustawa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej została przegłosowana stosunkiem głosów 97:3. Sejm musi ponownie rozpatrzyć projekt i odnieść się do zaproponowanych zmian. Następnie niezbędny będzie również podpis Andrzeja Dudy.

Pierwsze wypłaty 14. emerytury miałyby trafić do rąk potrzebujących już w tym roku. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: