Stan wojenny. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stan_wojenny_w_Polsce_-_1981-1983_-_09a.JPG
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stan_wojenny_w_Polsce_-_1981-1983_-_09a.JPG
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Grudnia 2019

13 grudnia był traumą dla milionów polskich dzieci. Dziś się o tym zapomina

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Czekające przed telewizorami dzieci zamiast "Teleranka" przywitał Jaruzelski.

38 lat temu, 13. grudnia 1981 roku, wprowadzono w Polsce stan wojenny, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Uchwałę podjęto 12. grudnia około północy w Belwederze

13 grudnia bez Teleranka

W niedzielny poranek czekano na tramsmisję kultowego "Teleranka". Zamiast programu polskie dzieci otrzymały jednak przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego i usłyszały o wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego zajęły przeszło rok. Wprowadzono godzinę policyjną, trwającą od godz. 22 do 6 rano. Wyjazd z miasta był niemożliwy bez specalnej przepustki. Wyłączono telefony.

Jak przypomina Polsat News, "Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów".

Jerzy Urban wyznaje: byłem ofiarą stanu wojennegoJerzy Urban wyznaje: byłem ofiarą stanu wojennegoCzytaj dalej

Po drugiej w nocy z mieszkania wyprowadzono lidera "Solidarności" Lecha Wałęsę, który został poinformowany o wprowadzeniu stanu wojennego. "Zasugerowano" mu, że powinien natychmiast udać się do Warszawy. Wałęsa zgodził się na wyjazd, ale jednocześnie odmówił współpracy z władzami komunistycznymi. Ostatecznie umieszczono go w Arłamowie w Bieszczadach.

Przeciwko wprowadzeniu stany wojennego wystąpiły kraje zachodnie, w tym Stany Zjednoczone. Dla przykładu, Ronald Reagan ogłosił sankcje ekonomiczne wobec PRL, a następnie rozciągnał je również na ZSRR.

Stan wojenny został zawieszony 31. grudnia 1982 roku, a odwołano go niewiele ponad pół roku później. Dokładna liczba osób, które zmarły w wyniku przekazanej dokładnie 38 lat temu decyzji, nie jest znana. Niektóre źródła mówią o 40 ofiarach, inne o ponad 100. Liczba internowanych osób sięgnęła 10 tys.

Dziś, 38 lat później, warto pamiętać o dniu, gdy czekające na "Teleranek" dzieci usłyszały: "Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej!", by w parę chwil później dowiedzieć się, że ojczyzna stoi nad przepaścią.

ZOBACZ TAKŻE:

1. W niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet Żabkę

2. Nie bierz Ibuprofenu jeśli masz więcej niż 40 lat. "Udar mózgu" nie jest najgorszy

3. Tomasz Sekielski już tak nie wygląda. Zmienił się nie do poznania i to z dnia na dzień

4. Gdzie zrobimy najtańsze zakupy przed świętami? Zaskakująca pozycja Biedronki

5. Dobra finansowa passa dla seniorów. Kolejne rozwiązanie da im powody do radości

6. Media obiegły najgorsze wiadomości. Zmarł kultowy dziennikarz, każdy znał jego programy