wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nawet 1000 złotych emerytury więcej. Ponowne przeliczenie może podwyższyć świadczenie

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wysokość emerytury może ulec podwyższeniu, jeśli zostanie ponownie przeliczona przez urząd, wskazuje serwis Radia Zet. Konieczne jest jednak spełnienie przynajmniej jednego warunku. Sprawdzamy, co zrobić, by uzyskać wyższe świadczenie.

Wspomniany portal wskazuje, że wartość przyznanej uprzednio emerytury może zostać podwyższona nawet o 1000 zł. Świadczenie przysługujące osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn), może zostać zwiększone po ponownym przeliczeniu.

Na dodatkowe pieniądze można liczyć w sytuacji, gdy senior będzie w stanie wykazać nieudokumentowany wcześniej staż pracy bądź dodatkowe zarobki uzyskane po przyznaniu emerytury. Istnieją jednak również inne sposoby.

Jak zwiększyć wartość emerytury?

Do wnioskowania o podwyższenie wartości świadczenia upoważnione są osoby, które po przejściu na emeryturę wciąż opłacały składki. Konieczny będzie wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego oraz przyjęcie wartości średniego dalszego trwania życia z korzystniejszych tablic, wskazuje radiozet.pl.

Osoby, w przypadku których wzięto pod uwagę zebrane składki oraz spodziewany dalszy czas życia według GUS, mogą złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie na początku roku kalendarzowego. Rzecz dotyczy emerytów, których świadczenie jest wyliczane według nowych zasad.

W przypadku seniorów rozliczanych na starych zasadach, a zatem przy wzięciu pod uwagę zarobków i stażu ubezpieczeniowego, mogą wystąpić z wnioskiem po zakończeniu kwartału. W pozostałych przypadkach termin złożenia wniosku do ZUS może być dowolny, zaznacza portal.

Dodano, że przeliczeniu nie podlega nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, w sytuacji gdy po jego przyznaniu podlega się ubezpieczeniu.

Brak dokumentów potwierdzających zarobek

Portal zwraca uwagę, że w przypadku gdy emeryt nie posiadał dokumentów, które potwierdzały jego zarobek, do 2009 roku ZUS zakładał, że w danym okresie nie było wynagrodzenia.

Obecnie nieudokumentowane zarobki mogą zostać zastąpione przez minimalne wynagrodzenie przyjęte w ramach zatrudnienia na umowę o pracę. W przypadku odnalezienia dokumentów Zakład ponownie będzie mógł przeliczyć wartość emerytury.

Wartość średniego dalszego trwania życia

Emerytura może zostać zwiększona również dzięki przyjęciu wartości średniego dalszego trwania życia z korzystniejszych tablic, informuje radiozet.pl.

Wspomniana zasada dotyczy świadczeń przyznanych na nowych zasadach oraz osób, które składały wniosek o emeryturę po ukończeniu wieku emerytalnego przy jednoczesnym obowiązywaniu kolejnych tablic, bądź tych, które przeszły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym.

źródło: radiozet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Turyści masowo bez maseczek. Prawie 300 mandatów zostało wypisanych przez policję w Zakopanem

  • Superniania mówi wprost: że nie chce księży w przestrzeni medialnej

  • Prokuratura Krajowa ws. "kłamstwa vatowskiego". Głośna sprawa

-

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Od niedzieli 5 września niektóre sklepy sieci Lidl zostaną otwarte mimo zakazu handlu

Gospodarka

Lidl otwiera sklepy w niedzielę niehandlową 5 września. W oficjalnym komunikacie przyznaje, że gdyby nie konkurencja to decyzja by nie zapadła

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Gospodarka

Premier o Polskim Ładzie. “To solidarność w czasie pandemii”

Czytaj więcej >

Gospodarka

Odszkodowania za stan wyjątkowy. Szef MSWiA potwierdza i podaje termin

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Gospodarka

Niektórzy rodzice dostaną 500 zł, a inni 400 zł. Nowy program prorodzinny już w przyszłym roku

Czytaj więcej >
Od 1 września Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania, do rozdania jest 70 mln złotych

Gospodarka

Od 1 września Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dofinansowanie. Do rozdania jest 70 mln złotych

Czytaj więcej >
WTV

Gospodarka

Awaria w banku Credit Agricole. Transakcje kartą ściągane były z kont dwukrotnie. Wystosowano oficjalny komunikat

Czytaj więcej >